| xPaulFTWYT a întrebat:

Salut. Am o dilema cu un prieten de al meu. El spune stînge în loc de stinge, este corect? De exemplu spune „mi-am stîns becul" sau ceva de genul. Eu stiu ca forma corecta este stinge. Atentie! Ma refer ca el spune cu î si eu cu i (stînge și stinge). Este corecta forma lui? (stînge)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E forma populara a verbului. Țărănism cumva big grin
Forma literara e stinge. Cu i.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Este regionalism cel cu î.

| VoidEternal a răspuns:

Varianta ta e cea corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Stânji/stângi" este varianta moldovenească/ bucovineană.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A...și în Basarabia e la fel. happy

| llesogard a răspuns:

Cuvantul *STÎNGE* e folosit la tara, corect gramatical este *STINGE*!

| Florin66667 a răspuns:

Ambele sunt corecte

| Csaba2020 a răspuns:

Lasa-l pe el sa intrebe pe TPU.O sa ajunga rapid userul anului.