| dgsgs a întrebat:

Am o intrebare.Eu sunt in ultimul an de generala si vreau sa merg la liceu.La romana si la chimie nu prea ma pricep si cred ca singurul domeniu un as putea da ar fi ceva intre informatica si medicina(doar stomatologie). Eu vreau sa intru la Liceul Teoretic Novaci (sunt din Gorj) la profilul Mate-Info Intensiv Informatica dar mi-e frica ca nu intru si la clasa a II-a nu vreau deoarece nu prea se face carte pe acolo.Acum mai recent a venit un profesor de la Colegiul Tehnic General Ghe.Magheru Tg-Jiu si am vazut ca au un profil la care calificarea personala este de TEHNICIAN OPERATOR TEHNICA DE CALCUL.La acest liceu as intra mult mai usor deoarece este primul an cand au acest profil.Media mea generala din clasele V-VIII este undeva intre 9, 90 si 10 deci cu media stau bine insa mi-e frica ca la examen voi face cumva si voi gresi pe la romana sau la mate si poate ma trezesc cu un 6-7 la admitere. Intrebarea mea este: CE INSEAMNA TEHNICIAN OPERATOR TEHNICA DE CALCUL? ceva gen:programator? si pentru cei din Tg-Jiu:SE INVATA CEVA LA COLEGIUL TEHNIC GEN. GHE.MAGHERU? am auzit numai lucruri bune despre CTGM:ca este o scoala europeana etc. Eu stau la 17 km de Tg-Jiu dar colegiul are internat si, si daca fac transportul mi se vor deconta biletele si am inteles ca au si niste burse interesante intre 180 si 300 ron pe luna

Răspuns Câştigător
| didi12 a răspuns:

Sarcinile de bază:
• Repararea calculatoarelor cu daune sau disfuncţii;
• Instalarea sau descărcarea aplicaţiilor de pe computer;
• Asamblarea piese de calculator;
• Întreţinerea reţelei şi depanare;
• Verifica capacitatea calculatorului;
• Asigură funcţiile de calculator;
• Verifică şi se repară conexiunile computerului;
• Comunica cu clientii despre starea calculatorului;
• Sfătuieşte îngrijirea corespunzătoare a calculatorului şi cele mai bune programe de calculator şi de brand.
Asta am luat-o de pe net.Acum vine raspunsul meuhappy. Deci,parerea mea e urmatoarea.Tu,copil bun la invatatura, nu mai bine mergi la un liceu mai bun, profil gen mate-info? Nu stiu cum sunt liceele din zona ta, dar profilul de care spui tu, nu cred ca e unul cu elevi foarte buni.Nu stiu, asta am dedus eu, poate ma insel.
In legatura cu media, stai tu linistit/a, ca daca ai avut asa de mare media in clasele 5-8 nu vei lua o nota asa de mica le examen.Fii sigur/a pe tine, si vei vedea ca totul va fi bine! Bafta!
Si eu sunt nehotarata in alegerea liceului, poate mai schimbam o parere.happy

| dgsgs explică (pentru didi12):

Mda cred ca ai dreptate!
Ma duc la mate-info apoi vad unde dau la facultate.

| dgsgs explică (pentru didi12):

Imi dai si mie un id sau ceva de contact sa mai discutam?
sau dai tu add bbobby_z pe mess

4 răspunsuri:
| Dragoselgwns a răspuns:

La examene la romana o sa fie usor daca zici ca ai 9.90 trebuie sa inveti gen epic, gen liric, pastel, schita, fabula, basm. rest e usor eu am luat 6.10 in simulare la romana fara sa invat nimic. Oriunde te-ai duce vei da bac la romana.Instalarea sistemelor de calcul, comunicatii de date si retele de calculatoare si sisteme de operare in retea asta inseamna tehnician operator tehnica de calcul. Du-te acolo daca iti place IT. Funda? A si intreabai paia daca nu iei bacu iti da atestat dala de tehnician big grin.Sau du-te la economic sau turism si alimentatie ca acolo iti da diplome din astea chiar daca nu ai luat bacul. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Dacă ți-e teamă de română, uite un mic ajutor! http://lecturirecenzate.ro/ și http://lecturi-scolare.blogspot.com/ Succes!