| turtle a întrebat:

Am o intrebare legata de admiterea la Academia Fortelor Tereste Sibiu. Nu prea am inteles mare lucru de pe site-ul academiei, deci nu imi scrieti sa intru.
La ce materii se da examen (bineinteles si care sunt facultatile aferente)?

1 răspuns:
| AdrianaLacan a răspuns:

Buna, ai doua optiuni, profil uman(cu limba romana) sau profil real(cu matematica). Pe langa asta, exista test in limba engleza, eliminatoriu(nu cu nota, admis/respins). Inainte sa ajungi la aceasta testare primul pas este sa iti pregatesti dosarul, trebuie sa mergi la cel mai apropiat centru militar zonal, ei iti spun toate detaliile. Voi primi o fisa cu care trebuie sa mergi la spitalul militar pentru analize, aici vei primi in final daca esti apt sau nu (daca ai probleme cu ochii iti zic din start ca esti respins, adica dioptrii mai mari de 3). dupa aceasta faza urmeaza sa te pregatesti, atat sportiv cat si pentru examene. cand vine timpul, o sa fi cazat acolo 2 nopti, in prima zi se da testarea fizica, eliminatorie. pe langa traseul cu cele 10 obstacole care se face in sala de sport, intr-un minut si 40 secunde parca, ai si proba de rezistenta, 2 km, in 9 minute parca. A doua zi incepi cu testarea psihologica, aici conteaza sa fii sincer, ti se pune o intrebare in diferite forme, si ar trebui sa dai acelasi raspuns (gen daca iti place sa conduci o echipa, daca ai fost lider la vreun joc etc. daca ai zis la inceput ca 'DA' asa trebuie sa mergi pana la final, sa nu te creada aia nebuni :)) ). daca aici esti admis, urmeaza proba de limba engleza, tot cu admis/respins. iar proba 2 este cea cu nota. in 2012 cand am dat eu, nota de la examenul de acolo nu a contat, ci doar nota de la bac si mediile de la liceu. Am fost prima sub linie. Multa bafta! aici ai subiectele din anii anteriori. https://www.armyacademy.ro/arhiva_subiecte.php