| reee3 a întrebat:

Salut, am o problema care ma framanta. Eu sunt clasa a 12-a si problema este ca nu stiu ce sa aleg dintre Chimie, Biologie, la fizica nici nu ma gandesc deoarece diriginta mea este de fizica si a zis sa nu ne prinda ca dam bacu la fizica ( si ii dau dreptate, nu am o treaba ). Eu sincer nu m-am gandit deloc la bac, avand in vedere ca am ramas corijet si am deschis caietul de MATE cu o saptamana inainte de corijenta. Dar spre surprinderea mea am trecut, poate a fost binevointa profesorilor nu neg, dar acum eu nu stiu sa fac. In momentul de fata fac pregatire la matematica deoarece chiar vreau sa iau bacul. Dar problema este ca parintii mei nu isi permit sa imi dea bani de meditatii la prea multe, adica ei spun sa ma duc o saptamana la biologie/chimie si o saptamana la romana. Nu in fiecare saptamana cum fac la mate spre exemplu.
Si cum eu cred ca la biologie este foarte mult de invatat. dar totusi ma gandesc. chimie? adica in viata m-ar ajuta putina biologie zic eu dar chimie nu inteleg la ce m-ar putea ajuta.
Sora mea a dat bacul la biologie si a luat 9 doar ca ea chiar invata.

Dar profesorii spun ca la chimie se iau cele mai mari note. cel putin la mine in liceu ( tehnologic ).

Dar eu nu am habar de nici una... la engleza ma descurc si am vazut ca subiectele adica marog. nu este deloc greu. dar problema mea este ca nu stiu ce sa aleg dintre biologie si chimie.

Voi ce ati ales/alege?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

La biologie sunt adesea cele mai mici note. E greu... Iti trebuie o memorie foarte buna, dar si logica. Ai si probleme, eseu, denumiri greoaie...
Chimia anorganica este extrem de simpla. Lucrurile au o logica, se leaga. Nu trebuie toceala zilnica. Tot ce ai de facut e sa intelegi modelul de rezolvare al unor probleme-tip. Se iau note marisoare la chimie de regula...
Acum, ce sa spun... Am incercat sa fiu obiectiva. Eu nu am dat niciuna din aceste discipline, am dat info.
Depinde ce vrei tu sa faci in viata, eventual ce facultate ai dori sa urmezi daca e cazul. Daca te vei gandi la finante, e egal cu zero ca inveti la una sau la alta.
Succes in noul an scolar si la examene! Sa auzim numai de bine!

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Alege biologia, sunt subiecte mult mai usoare decat la chimie. Tocesti un pic si tot iei nota mai buna. Ai deja sa te chinui cu matematica. La biologie nu-ti trebuie neaparat pregatire sau cel putin nu asa multa cata ai avea nevoie la chimie + ca poti invata si singur. Adica pana si eu am stiut sa fac unele exercitii care-s la filologie bilingv si n-am mai facut bio din clasa a 7-a.