| cOsTeL966 a întrebat:

Salut,

Am o problema cu limba franceza. ( sunt clasa a 12-a )

O detest. pur si simplu nu imi place acel accent.
Bacul o sa il dau evident la engleza unde chiar imi place si sunt sigur ca o intalnesc mult mai des decat franceza.

Dar problema nu este asta. nu imi este greu sa invat pentru un 5.
Problema este profesoara, da... am 2 note de 2, si eu acum ce sperante sa am ca o sa mai intru la bac daca ma lasa corijent. nu pot sa las matematica sau engleza sa invat la franceza.

Un 2 l-am luat pentru ca nu am avut un manual ( pe care mi se pare o prostie sa il cumpar sau sa il trag la xerox avand in vedere ca nu dau bacul la franceza si ea temele nu ni le da din acel manual ), deoarece pur si simplu nu am avut bani in acel moment. I-am spus profesoarei ca peste 3 zile ia mama bani si o sa o trag la xerox. dar ea nu a pus 2 cam la jumate de clasa.( asta a fost pe la inceput )

Acum am mai luat inca un 2. am fost internat in spital 4 ( si nu mint ) pentru ca am avut o problema la stomac, o infectie. marog, ea a cosiderat ca eu trebuia sa iau lectiile de la colegii, dar eu am stat de luni pana joi in spital iar vineri (saptamana trecuta ), am zis sa vin sa dau adeverinta dirigintelui si ea ma ascultat. am incercat sa ii explic ca pur si simplu chiar si in pauza nu am putut intelege de pe caietul unui coleg acea lectie... dar pe ea nu o intereseaza si mi-a mai pus un 2.

Deci cred ca este foarte clar ca nu vrea sa ma treca. si acum eu va dati seama. am de invatat la romana, mate si engleza.

Ce pot sa fac. dirigintele sigur nu o sa intervina.

1 răspuns:
| liviu890 a răspuns:

Si eu am fost in situatia ta in clasa a 12-a... Parerea mea este sa te duci la cancelarie, sa o cauti, sa ii spui ca iti pare rau ca nu ai invatat franceza si vrei sa inveti de pe acuma si sa o rogi sa te mediteze! E foarte important sa te duci tu si sa nu rogi pe altcineva, sa ii spui ca vrei sa inveti, ca vrei sa fi ajutat... vrajeli din astea. Te duci la meditatii (contra cost evident) si o sa te treaca! Alta solutie nu vad!