| Petroiu_Daniela_1997 a întrebat:

am si eu o intrebare daca eu am termidat doar 6 clase pot sa imi mai contuniu scoala? si unde? mentionez ca am 23 ani trimitetimi raspunsuri pe mail va rog mult petroiu_niku_92@yahoo.com va multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Se poate la seral sau la frecventa redusa si la scolile care au programul a doua sansa.Cel mai bine intrebati la inspectoratul judetean, ei stiu asta cel mai bine adica ce scoli organizeaza aceste forme de invatamant, ei va pot indruma eficient.Sunati la ei.Succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că ai DEPĂŞIT vârsta de 18 ani, NU mai poţi face altceva decât să te înscrii într-un program de tipul "A doua şansă"!

"Art. 68. -... (5) Elevul care nu frecventeaza cursurile de zi ale unei clase din invatamantul obligatoriu, depasind cu mai mult de 2 ani varsta clasei respective, se afla in situatia de abandon scolar. Elevul aflat in situatia de abandon scolar poate fi inscris, la cerere, in forme de invatamant seral, cu frecventa redusa sau la distanta, pentru care se constituie formatiuni aparte.
(6) Tinerii care au depasit varsta scolara cu mai mult de 4 ani isi pot completa educatia de baza, prin parcurgerea unor programe de tip "A doua sansa", conform metodologiei Ministerului Educatiei si Cercetarii." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Pentru a afla dacă & unde sunt cursuri de clasa 7-8 în program de tipul "A doua şansă" TREBUIE să mergi la Inspectoratul Şcolar Judeţean de care aparţii şi să întrebi ce şcoli fac parte din acel program!

Toate cele bune.