| Saypair a întrebat:

Salut! Am și eu o nelămurire. Dacă am bifat pe cererea pentru alocație (18 ani) ca vreau sa mi se vireze banii în cont personal, îi pot scoate și de la bancomat, sau doar de la ghișeu? Țin sa menționez ca am card.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ii poti scoate.
Se pare ca nu stii ca nu contul curent este asociat cardului ci este invers, cardul este asociat contului curent.
Exact asa primesc si eu pensia, o trimite in contul curent si scot bani de la bancomat cu cardul, cu exceptia cazului ca vreau sa scot mai mult de 3.000 lei intr-o zi, atunci ii iau de la ghiseu.

| Saypair explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

| Saypair explică (pentru Ioandelasal):

Deci dacă am card nu contează dacă bifez "Cont personal" sau "Cont de card", nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Saypair):

Nu conteaza.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ii poti scoate de la orice bancomat, dar ideal este sa-i scoti de la bancomatul bancii tale, ca sa nu platesti taxa de administratie.

| Saypair explică (pentru Violleta2022):

Auzisem ca daca vreau sa ii scot de la bancomat, trebuia sa bifez optiunea "Cont de card", nu "Cont personal".

| mi25 a răspuns:

Daca ai acelasi cont trecut pe cerere unde ai atasat si cardul, da, poti.