| 47red a întrebat:

Salut! Am terminat clasa VII-a si ma gandesc la ce liceu sa ma duc dupa ce voi da examenul anul viitor. Am cateva intrebari:
1. E greu la mate-info?(imi plac informatica si celelalte materii care se fac acolo, am auzit ca e greu si doresc cateva opinii)...
2. La filologie sau economic este bine?
Nu vreau sa fac o lista mai mare, imi puteti recomanda si alte profile bune?

4 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

1. Dacă-ți plac materiile, merită. Absolventă profil mate-info așa că dacă ai alte întrebări sunt aici ^^ Nu știu ce să zic legat de dificultate, o să lucrezi destul la mate, fizică și info'.
2. Cred că poate fi bine peste tot dacă e profilul potrivit pentru tine. Pentru mine, clar nu ar fi fost, pentru alții da, dar dacă-ți plac materiile reale, nu fugi de ele.

| isemilia a răspuns:

1. Daca iti plac matematica, informatica (programarea, nu partea de TIC) si fizica (desigur, si alte materii ce tin de real, insa astea sunt cele mai importante) atunci nu iti va fi greu. Va trebui in schimb sa inveti constant. (si sa iti placa ce faci, desigur)
2. Daca esti buna pe materiile pe care se pune accent la acele specializari cred ca sunt ok.
3. Ce iti place? Este oferta educationala, o gasesti si in format pdf, citeste primele pagini, ai o descriere succinta a tuturor specializarilor, vezi ce ti se pare interesant, caci nu stiu ce iti place sa faci, la ce esti bun / buna, ce iti doresti sa faci in viitor etc.

| Hope1992 a răspuns:

Du-te la mate-info, faci de toate acolo, facultatea e mai importanta, materiile sunt usoare sau cel putin au fost, daca ai bun simt si inveti cat de cat nu vei avea probleme.Mult succes iti doresc!

| RequiemReRe a răspuns:

Eu sunt la profilul mate-info intensiv informatică și pot spune că a fost cea mai bună decizie. Am terminat acum clasa a 9-a. Chiar dacă am făcut în mare parte online, profilul la mine la școală este intens în cam toate materiile. Fizica domină mai mult decât informatica uneori, dar nici chimia și biologia nu se las mai prejos. Profilul mate-info e de viitor, de aici ar trebui să ieși cu o gândire analitică, o gândire mai bună decât gândirea celor de la profilul filologie (care, la mine în liceu, cam freacă menta, dar nu e obligatoriu că e așa peste tot.) Nu este un profil ușor, dacă simți că nu te pricepi la materiile de real (adică nu te împaci deloc deloc) atunci poate că nu e cea mai bună idee mate-info. Depinde și de ceea ce vrei să urmezi. Cei care termină mate-info au opțiuni mai multe pentru facultate, de aceea cei care nu sunt siguri ce să facă în viitor vin aici, nu la filologie sau științe umane. Asta pentru că la mate-info te pune să pui osul la treabă, nu glumă. Da, poți să ai viață socială și la mate-info, dacă de asta ți-e teamă, dar trebuie să știi cum să te organizezi. Eu recomand să alegi liceul economic în loc de filologie pentru că la economic se dă bacul din matematică și cine știe... poate vei dori să intri la facultatea de inginerie, să zicem, și dacă te vei duce la o facultate care cere dosar, nu vei avea materiile necesare. Din câte știu, un procent este nota la matematică sau fizică și un alt procent este media totală de bac.

Alege ceea ce crezi că este mai bine pentru tine.