| CatalinCata1806 a întrebat:

Am trecut pe clasa a10a.Sunt pe profilul mate- info intensiv.Profa de romana ne-a dat de citit vara aceasta 11 opere pe care le-am citit:"O scrisoare pierduta","Baltagul","Ion","Moara cu noroc","Onigma Otiliei","Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi","Hanul Ancutei"-Padurea dintre plopi,"Harap-Alb","Morometii","La tiganci","Alexandru Lapusneanul".Ce opere vom studia in clasa a11a? Dar in a12a? Toate operele studiate la clasa sunt pentru bac?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cătă, e vacanță. Distrează-te și reiei în septembrie!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Atunci cand O SA COBORI DE PE: poti citi exact ce ti-a fost recomandat de profesori. " Am trecut pe clasa a10a."winking laughing tongue

| Anon31241212 a răspuns:

Operele pe care ti le-a dat sa le citesti sunt pentru bacalaureat toate. In a 11a o sa faci dacia literara, umanism, alexandru lapusneanu, pasoptism, romantism si simbolism. In a 12a romanul experientei, modernism, postmodernism, drama.

| catalin09023 a răspuns:

#include using namespace std; int main () { cout

| Theodora292001 a răspuns:

Poti sa mai citesti Patul lui Procust, Adela, operele lui Shakespeare, Procesul de Kafka, Decameronul de Bocaccio, Dragoste in vremea holerei de GG Marquez, Un veac de singuratate, In cautarea timpului pierdut, Mara (daca n ai citit o deja). Eu intru a 11a si de-a lungul cls a 10a si a 11a cam asta si ce ai citit deja ne a fost recomandat si noua si am studiat la clasa. Si desigur ca mai e critică literara (Titu Maiorescu, Calinescu). Mai e Blaga-Spatiul mioritic pe care noi il avem de citit dar nu stiu cat il vom citi. Sper ca ti am fost de ajutor.

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Vei mai face probabil : Iona, Luceafărul, Riga Crypton și Lapona Enigel, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Plumb, 'Leoaica, tânără iubirea ' și da, oricare din ele ți-ar putea pica la bacalaureat

| Hahahaprosuxrion a răspuns:

Nu se stie.
Sigur o sa iti pice din ele la bac.

| CatalinaMaziluSeStie a răspuns:

Da....Toate operele pe care ți le-a dat vor trebui studiate pentru ca vei primi la bac una din aceste opere, ar fi mai bine sa le citești și după sa le faci un rezumat deoarece bacul se bazeaza pe un rezumat sdin toate acele opere, sper ca te-am ajutat!❤