Întrebare recomandată | Nejmoq a întrebat:

Am un proiect la fizica: o casa cu becuri care sa functioneze [becuri mici, casa mica din carton]. Nu stiu cum sa fac circuitul sa mearga becul. Intrerupator n-am de unde sa cumpar. Am 2 fire, 1 baterie si 2 becuri [momentan...]. Am incercat ceva, dar rezultatul a fost neutru pentru. mine.
-Am luat 1 fir. Un capat l-am pus la baterie, altul la bec.
-Am luat alt fir. Am facut la fel. Nu mergea, ma chinuiam intruna.
-Pana la urma mi-a reusit, dar lumina a fost extrem de slaba si m-am ars.
Acum ca v-am explicat situatia, as vrea sa va intreb:
Cum fac circuitul? OFER FUNDA!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Depinde ce baterie folosesti. Oricum cineva trebuie sa-ti lipeasca firele la becuri. Le poti lega ori in serie ori in paralel. Serie, e ca la instalatia de pom de iarna (filetul unui bec cu "fundul" celuilalt bec si tot asa)
-Paralel-(toate filetele (lateralele) becurilor cu un fir, si toate "fundurile" cu un fir.
In paralel e mai bine, pentru ca poti folosi o baterie mai mica, dar o sa o consume putin mai repede bateria.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Nu ai putea sa jefuiesti instalatia de brad de craciun?

O asezi in casuta ta de carton sau de ce este, o bagi in priza si merge.

| ionescuandrada2000 a răspuns:

Spune-i doamnei/ului ca nu ai putut sa-l faci!