| Eduard1995 a întrebat:

Salut, anul acesta termin al treilea an de liceu Economic in Italia( adica in Romania a 11a), si din septembrie as vrea sa termin studiile in Romania, si nu stiu in ce clasa ar fi mai bine sa intru si la ce profil(credeti ca in clasa a 11a la un liceu mate-info, e greu?) sau daca voi avea posibilitatea de a frecventa a 12a.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Totul va fi stabilit de catre inspectoratul scolar care iti echivaleaza studiile facute in Italia --- nu te poti inscrie in nicio scoala romaneasca, apartanand invatamantului preunivesitar, fara aceasta echivalare a studiilor. Gasesti aici informatii despre procedura de echivalare :http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare