| Haydee a întrebat:

Anul asta o sa trec in clasa a 9-a.As vrea sa intru la filologie, dar nu am o medie tocmai potrivita. M-am gandit sa ma inscriu la mate-info, si sa ma transfer inca din primul semestru la filologiebig grin
Ce spuneti? Ce 'piedici' as putea intampina?

7 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Daca diferenta e foarte mare, nu risca. Daca diferenta e mica, risca.Stii tu, speranta moare ultima. Piedici? ce piedici sa intampini? Exista posibilitatea sa nu te mai muti datorita colegilor.Crede-ma ca multi de la mine din clasa au vrut sa se mute la matE-info(eu fiind la filologie), insa, pe parcurs s-au schimbat si au hotarat ca e mai bine la filo.De transferat e foarte greu, mai ales daca ai de gand sa alegi un liceu de elita.

Iti urez succes si sper sa intri unde iti doresti.

| ToxicDump a răspuns:

Vrei sa meri la mate-info si dupa aia la filologie? Pai daca nu esti bun la mate nici nu te gandi sa meri la mate-info ca iti strici media si nu mai intri (M1 i foarte greu ) eu iti zic sa meri la un alt liceu/profil mai slab si sa iti maresti media ( vezi tu ce faci ) dar oricum fa asa : Pune prima optiune Filologia si a2 ceva la care poti sa intri ( ca nu risti mult ). Dar in orcecaz eu nu te sfatuiesc sa meri la mate-info ca te termina daca nu te pricepi la mate.

| Haydee explică:

De ce e greu de transferat?
E o diferenta de 40 de sutimiwhistling
Si liceul e unul bun.Pe locul 25, national...

| Haydee explică:

La Colegiul National Silvania, Zalau.
Ultima medie de anul trecut a fost 9.28, iar eu am media 8.81blushing

| missReckless a răspuns:

Buna.
Risca si inscrie-te la filologie, e posibil ca media ta, chiar daca nu e foarte mare, sa-ti permita sa intri in clasa respectiva.
E posibil sa nu te poti transfera in timpul anului daca toate locurile de la filologie vor fi ocupate.
Succes!

| AndreeaDeea56 a răspuns:

Da la filologie pentru ca mediile vor scadea si sunt sanse sa intri:* apropo, la ce liceu vrei?>:d

| Bia_3055 a răspuns:

La ce liceu ai vrea sa mergi la filologie? Care e media ta?