| Anonim52663 a întrebat:

As avea o intrebare, ce ma cam framanta de mult timp. Chestia este in felul urmator: sunt in clasa a 10-a la un profil Electrician/Electronist-Auto si amm o pasiune desavarsita pentru IT si sa nu va ganditi ca sunt genul ala de copil de sta cu capul in calculator si se joaca jocuri big grin. Imi place tot ce tine de IT si am ceva experienta prin faptul ca imi repar singur laptop-ul, curat, schimb orice din el, un install de windows mi se pare cea mai usoara chestie, am reparat multe PC-uri si pe partea de software si pe partea de hardware, ale colegilor si pe care le-am avut eu prin faptul ca imi dadeam seama unde e buba si schimbam piesa respectiva, stiu ca nu e cine stie ce dar eu ador sa fac asta.
Problema e ca nu inteleg matematica deloc, nu sunt elevul ala de ramane corijent am avut si 2 si 3 si 6, 7,8. Dar mi se pare foarte grea +ca am un profesor putin mai in varsta si nu prea inteleg stilul lui de a preda. nu vreau sa dau vina pe el ca nici nu le prea am... Acum toti vor spune ca nu poti face nimic fara matematica dar nu cred ca e asa, adica eu daca ajung sa lucrez de exemplu la o firma de reparatii PC. cat de mult poate insemna matematica sa ma ajute sa vad ce e stricat?
Sper sa imi dea cineva un sfat, nu prea as vrea sa renunt si sa imi gasesc altceva, parca ma doare sufletu' sa fac ceva ce nu imi place.
Multumesc

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Si un elev de clasa a 7-a mai istet poate sa rezolve cam 80% din problemele unui PC.
Cei mai inteligenti si pregatiti rezolva inca 15%.
Geniile fac restul de 5%.
Sunt multe chestii de stiut.
Am dus un laptop in service ca nu mai pornea si a trebuit rescris un eprom.Dar a trebuit dezlipit de pe placa de baza cu o statie de aer cald.Banuiesc ca stii sa rescrii epromuri, sa le dezlipesti si sa le pui la loc.
A costat 50 de lei si a durat 20 de minute.