| Alexutzz_Alex_1994 a întrebat:

As vrea sa stiu, cata matematica sau ce fel de matematica(algebra sau geometrie) se foloseste la limbajele de programare(c++,java,javascript,ruby, perl etc.).si as mai vrea sa stiu ce se foloseste mai mult, algebra sau geometrie.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pleci de la o premiza gresita.
Matematica nu o folosesti direct in limbajele de programare, matematica o folosesti in primul rand pentru a capata o gandire corecta in ceea ce priveste programarea.

Apoi indiferent de limbaj matematica are diverse aplicatii in programare, da la simplele formule algebrice pentru algoritmi de baza pana la notiuni complicate de geometrie aplicate in programarea jocurilor, in procesare grafica si chiar notiuni complexe de analiza matematica

| Radu284 a răspuns:

In limbajele de programare uzuale, ai numai operatii aritmetice si logice, plus niste trigonometrie, si in unele limbaje sau dialecte ai si operatii direct pe biti.

Restul, trebuie sa iti faci singur.

Exista totusi niste limbaje, de exemplu pentru placile video, unde ai acces la tot felul de operatii pe vectori, ceva geometrie, etc.

| WhiteLife a răspuns:

Nu ti se vor cere formule, ci ti se vor cere idei, care se capata facand exercitii... la mate. Alege ce ti se pare mai greu dintre algebra si geometrie (probabil ca geometria) si munceste cat poti. Sau daca poti, alege analiza.