| AddictedToMDMA a întrebat:

Azi a avut examenul... la un anumit punct zicea " Explica rolul virgulei in structura,, - Buna seara, bunica Draga! ``. Este bine daca a scris ca desparte formula de politete de restul propozitiei? Se subintelege ca formula de politete este in Vocativ? Multumesc.

9 răspunsuri:
| Fαntαsy a răspuns:

Pana acum vreo 3 useri au mai intrebat in legatura cu acest exercitiu. raspunsul ti-a fost dat deja si nu trebuie sa-l mai spun si eu din nou, dar parerea mea e ca ar trebui sa scapi de grijile pentru exercitiul asta si sa te concentrezi pe restul. Cam cat de mult te ajuta exercitiul asta la nota? Dca ai facut aproape totul bine. sigur o sa iei intre 9 si 9, 4 happy, eu m-as multumi cu nota asta.

| IcsD a răspuns:

Nu. Desparte subst in Vocativ de restul propozitiei.

| elena13_5876 a răspuns:

Nu cred ca e tocmai corect.Cel mai bine era daca scriai ca desparte o constructie in vocativ de restul propozitiei-ceva de genu`.

| s2007 a răspuns:

Buna! Da, este corect daca ai scris asa, dar puteai sa scrii ca desparte substantivul in vocativ de restul comunicarii.

| AddictedToMDMA explică:

Deci, nu eu am dat examenul, sor'-mea. Si nu ma refeream la formula de politete la " bunica draga ", ea a spus c-asa tine minte c-a scris, se referea ca " Buna seara ". Oricum, va primi macar jumatate din punctaj? Mai exact a scris ca desparte formula aceea de adresare de restul propozitiei. Va primi vreun punct? Mersi.

| AddictedToMDMA explică:

@Fantasy Nu mi-a fost daca niciun raspuns concret, mai ales dupa ce am scris mai amanuntit. Da, acesta este singurul pe care " nu l-a facut ", am pus in ghilimele pentru ca nu stiu sigur daca o sa-i dea vreun punct sau ceva. Acum, stii cum e... o sa se scada 2-3 puncte si la compuneri. Deci, imi poti da tu un raspuns concret? Dupa ce-am scris in raspunsul anterior, mersi frumos.

| monikaaaaaaaaa a răspuns:

Ceva de genu' am scris si eu laughing
sa vedembatting eyelasheslove struck

Succes la matematica!

| noone3239 a răspuns:

"bunica draga" nu este formula de politete.mai bine era daca ziceai ca desparte constructia in v de restul propozitiei.

| TonyHusar1998 a răspuns:

Nu cred ca o sa iti puncyeze