| SickKunt a întrebat:

Salut! Care ar fi dezavantajele si avantajele (cat pe termen lung si scurt) ale profilului filologie?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce-ti doresti sa profesezi in viata, nefiind un profil atat de cautat pentru ca nu-i banos si nici cariera graozava nu poti afce din el.
Poti fi profesor si aici toata lume astie ca nu se prea fac bani multi din predat.
Poti fi traducator, dar sunt deja birourile pline de traducatori care iau 2-5 lei pe pagina sau pe document.
Eu cred ca, un liceu industrial sau economic este mult mai util, fiindca are mai multe posibilitati de a profesa ceva util.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Dacă e vorba de profilul de la liceu o să îți scriu mai multe detalii.
Filologia e un profil uman și prin urmare nu se axează foarte mult pe materiile exacte cum ar fi:mate, fizica, chimie sau info.Nu știu cum e cu matematica daca faci in toți anii dar de fizică și chimie scapi după clasa a zecea. Daca nu le ai cu matematica e profilul perfect pentru tine.
La filologie se pune accent pe limbi străine,istorie,romana,geografie.
Principalul dezavantaj la acest profil este că se insista mult cu latina care din punctul meu de vedere e nasoala,mi se pare că dai teza la latina.
Pe termen lung profilul are deschidere spre facultăți umaniste cum ar fi:drept,istorie,geografie, sociologie, psihologie, limbi străine sau poate resurse umane și comunicare.
Dar eu ți-aș recomanda să încerci Științe Sociale, mi se pare un profil mult mai fain decât filo deoarece scapi de latina după clasa a zecea.

| Allemando a răspuns:

Salve!
Poți să ajungi foarte ușor profesor de limbi, de orice limbi, atât la școală, cât și profesor universitar (iei bani grași de aici). De asemenea, și ca traducător poți să iei bani buni. Poți să mai ajungi scriitor.
Sper că te-am ajutat!