| Phesix a întrebat:

Salut. Care este diferenta dintre termenii "conectat" si "interconectat"?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi dexonline.ro si o sa afli.

| sierra1 a răspuns:

De doar un element (prefix) de compunere savantă cu sensul de reciproc.

| Theo94 a răspuns:

Conectat se refera de ex. la un singur obiect care este legat la ceva, care s-a unit.
Interconectat se refera la mai multe obiecte INTERconectate, adica legate INTRE ele, unite.

| Feri5 a răspuns:

Conectat se referă la un singur lucru/obiect care este conectat. De exemplu, becul este conectat la...
Interconectat înseamnă două lucruri, nu neapărat aceleași, care sunt legate prin aceeași legătură.