| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre termenii "omor", "ucidere", "crimă", şi "omucidere"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti cele mai bune raspunsuri daca te uiti in dexonline.ro.
Luate intr-un sens restrans sunt sinonime, insemnand a lua o viata, doar ca omucidere se refera strict la viata umana iar celelalte se refera si la alte vietati. De asemenea crima are si sensul de infractiune.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Legal cred ca este acelasi lucru. Difera doar modul de scriere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai omucidere inseamna moartea unui om, asemanator crimei, insa uciderea si omorul poate fi si la animale. Oricum, ele inseamna cam acelasi lucru.

| tintareco a răspuns:

Lugubru,caută în avocat.ro

| ehhehehehhehehehh a răspuns:

Omorul se comite cu intentie.Omor= asasinat. Uciderea, dupa cum observati, se refera tot la acelasi rezultat, doar ca difera forma de vinovatie, care in cazul uciderii este intentia.Omorul devine deosebit de grav in anumite circumstante, care agraveaza infractiunea.E drept ca exista si uciderea din culpa a doua sau mai multe persoane, caz in care cuantumul pedepsei este sporit.