| mihaibute a întrebat:

cat face radical din radical? cum fac?

14 răspunsuri:
| SnoopDog19 a răspuns:

In ce clasa esti
?

| mihaibute explică (pentru SnoopDog19):

Sunt in clasa a8-a.

| abcabcabc a răspuns:

Ce numar este sub radica?

| VladStef a răspuns:

Rad(rad(16) = rad(4) =2
rad(rad(rad(64))) = Rad(rad(16) = rad(4) =2;
radical inseamna sa pui un nr la puterea 1/2; daca ai radical din radical atunci ai (x) la puterea 1/2 totul la puterea 1/2 adica x la puterea (1/2*1/2) adica x la puterea 4;

Cheie incearca sa scrii radicalul lui x sub forma x la puterea 1/2; stii ca se inmultesc puterile;

| CryChristiAN a răspuns (pentru VladStef):

Astea le stie orice tembel. Poti spune cat fac radical din 12+x + 6 radical din x+3.Afla-l pe x sub forma de intervaltongue

Acum grow up!
ON: lasa chestia asta cu rad din rad din 16.Cand ai de-a face cu o adunare intre 2 radicali AFLATI IN ACELASI timp intr-un radical, folosesti formula radicalilor compusi.
Dar tu ai intrebat cum se calculeaza radical din radical (din care numar nu ai zis).Pai sa luam un numar. Radical din radical din 10.000= radical din 100=10.Prima data scoti radicalul din numar, iar rezultatul il mai scoti inca odata din numar care ti-a dat.Pricit? poti de-asemenea sa ai o ecuatie cu 3 radicali, si atunci se pune o conditie ca radicalul sa fie egal cu zero, adica x =0 dupa care le faci cu inductia matematica.

| VladStef a răspuns (pentru CryChristiAN):

I-am raspuns concret la intrebare; intai sa se obisnuiasca cu radicalii simpli sa faca suficiente exercitii si apoi sa treaca la intervale in care fiecare expresie de sub radical sa fie mai mare sau egala cu 0; faptul ca stii la nivel mediu si peste medie nu inseamna ca ca si altul le stapaneste ca tine;
legat de inductia matematica, ea se folosteste mai mult in demonstrarea unor egalitati; ori la radicali folosim mai mult notiunile de calcule, de ecuatii, poate chiar si inecuatii; intervine inductia matematica doar la expresiile de demonstrat care se scriu sub forma de radicali;

| mihaibute explică (pentru CryChristiAN):

Eu sunt in a8-a n-am invatat inductie matematica.radicali compusi cand se fac?

| VladStef a răspuns (pentru mihaibute):

Nu mai ai mult in sem asta ii faci!

| CryChristiAN a răspuns (pentru mihaibute):

Se invata la liceu.

| CybergShark a răspuns (pentru VladStef):

Esti u prost

| CybergShark a răspuns (pentru CryChristiAN):

Eu am invatat-o in a 7 asa ca taci

| Gabriela_Herteg_1994 a răspuns:

Adica asa radical si sub el este radical din 7+ 6 radical 7 te rog sa fi mai explicit

| AndreeaDeea2004 a răspuns:

Rad(rad(16) = rad(4) =2
rad(rad(rad(64))) = Rad(rad(16) = rad(4) =2;
radical inseamna sa pui un nr la puterea 1/2; daca ai radical din radical atunci ai (x) la puterea 1/2 totul la puterea 1/2 adica x la puterea (1/2*1/2) adica x la puterea 4;

Cheie incearca sa scrii radicalul lui x sub forma x la puterea 1/2; stii ca se inmultesc puterile;