| Vider a întrebat:

Salut, ce materii se fac la automatica si calculatoare si ce nivel de dificultate au?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista doua facultati mari si late pe profil IT in Romania. Automatica si Calculatoare si Facultatea de Info.

Daca la prima faci pe langa parte de software si alte lucruri precum hardware, electronica, robotica samd... La facultatea de info faci exclusiv partea de programare software.

Cat despre materii daca te astepti sa vezi undeca curs de c# sau curs de js, nu asa merg lucrurile. La facultate favi niste cursuri care acopera niste concepte nu limbajele in sine.

Oricum, mai mult ca sigur pe site urile facultatilor gasesti si lista cu cursurile predate

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In ce ani? La care din sectii?

Ce se face comun, cel puțin in primului an la toate secțiile e analiza matematica si algebra la cel mai ridicat nivel.

| Vider explică (pentru suntserios):

Pai mai mult vreau sa stiu la ce facultate poti invata sa faci jocuri, adica javascript, C# si tot ce trebuie sa stii. Eu voiam initial sa invat programare si fara facultate si sa imi infiintez o companie cum e de exemplu Ovidiu Pop https://play.google.com/store/apps/dev?id=5339076793638178981&hl=ro. Si la acea facultate ce materii se fac.

| suntserios a răspuns (pentru Vider):

Exista doua facultati mari si late pe profil IT in Romania. Automatica si Calculatoare si Facultatea de Info.

Daca la prima faci pe langa parte de software si alte lucruri precum hardware, electronica, robotica samd... La facultatea de info faci exclusiv partea de programare software.

Cat despre materii daca te astepti sa vezi undeca curs de c# sau curs de js, nu asa merg lucrurile. La facultate favi niste cursuri care acopera niste concepte nu limbajele in sine.

Oricum, mai mult ca sigur pe site urile facultatilor gasesti si lista cu cursurile predate