| Lukasz a întrebat:

Salut,
Ce parere aveti de sistemul educational din Romania? Mie mi se pare ca este una dintre cele mai mari prostii din tara asta : teme multe si inutile, profesori care isi urasc meseria, lectii multe si inutile, lectii pe care le inveti maxim pentru o ascultare, in rest le uiti in maxim 2 zile, si un amarat de examen care iti decide viitorul, bacalaureatul. De ce profesorii din Romania sunt atat de sictiriti de meseriile lor, de ce nu fac mai multe experimente? doar predare lunga si inutila pe care oricum nu o intelege nimeni din prima. Sa faci ceva ca elevul sa invete ceva, si sa faci ceva util pentru el, sa-l pregatesti de viata de ault, sa-l inveti cum sa se comporte, ce sa faca cu banii pentru cand va fi adult si multe altele.
De ce finlandezii au un sistem educational de 1000 de ori mai confortabil pentru elevi si sunt pe locul 1 in EU, in timp ce romanii sunt vai de capul lor, si cei mai buni, pleaca din tara pentru ca stiu ca tara asta te vrea prost. Eu sinccer m-as lasa de scoala cu prima ocazie, sunt a 9 a si sunt facut idiot, zapacit, prost doar pentru ca nu vreau sa invat toate chinezariile la matematica chiar daca eu nu vreau sa ma folosesc de ea absolut deloc pe viitor. In absolut fiecare dimineata inainte sa plec la scoala mi-e rau si sunt stresat, fie ca invat fie ca nu, profesorii iti pun etichete intotdeauna, chiar daca ei sunt ultimii sictiriti de pe pamant.
Voi ce parere aveti de invatamantul din Romania? Credeti ca se va schimba vreodata?

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Este dureros. Foarte greu schimbi un sistem.

| Adry05 a răspuns:

Da, a început deja să se schimbe dar o să dureze o grămadă

| Adryan17 a răspuns:

Clar sistemul de invatamant romanesc nu e cel mai eficient.
Tu ai zis ca vrei sa te lasi de scoala cu prima ocazie. Ai o directie clara? Sti ce vrei sa faci? Meseria pe care o vrei, o sa-ti placa si peste 15 ani? In momentul asta castigi destul cat sa te intreti pe tine si inca o persoana fara venituri? Daca raspunsul e nu, atunci continua cu scoala. Daca nicio materie nu iti place, atunci nu ai o directie si ar trebui sa iti gasesti una. Daca iti plac anumite materii sau anumite domenii, invata singur. Munceste si devino bun, dar fa un efort ca si rezultatele de la scoala sa nu fie cele mai proaste.
E gresit sistemul. Dar e gresita si mentalitatea ta. Nu da vina pe scoala, sistem si altele. Ai acces la informatie pentru orice ai nevoie si poti face orice daca iti pui in minte atata timp cat faci eforturi si nu te plangi ca scoala e naspa.
Bafta.

| sierra1 a răspuns:

Tu ești un produs al invâțământului românesc sau... in devenire?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se va schimba, dar foarte greu. Se va trece de la memorare la să știi să faci ceva, treptat.

| Yurisa a răspuns:

M-am adaptat, nu am stat sa ma plang pe internet laughing Daca am luat o nota mica, nu am dat vina pe sistem

| AntonioAndrei1234 a răspuns:

In Romania ne baga matematica si lb. romana pe gat, inteleg ca trebuie si aceste materii dar ar trebui ca in 1-4 lb. romana si matematica si de la 5-12 sa ne invtele si pe noi o meserie, sa invatam cum sa ne facem o casa, cum sa vorbim cu oamenii din jurul nostru, dar nu se poate, aste e Romania