| cristina107 a întrebat:

Salut, cum ați învățat o limbă străină într-un timp foarte scurt?

Răspuns Câştigător
| TraficDeMentosane a răspuns:

Eu am invatat cat de cat rusa dintr-o telenovela, care era pe Antena1 acum cativa ani, eram mai micuta si nu aveam ce sa fac, ma uitam la fiecare episod big grin. Cu engleza la fel fac, ma uit pe calculator la filme in engleza, subtitrate tot in engleza, acum am ajuns sa inteleg tot din filme. Sunt si fete care au invatat spaniola din telenovelele de pa Acasa Tv laughing, acolo nu ma bag. Dar poti incerca faza cu filmele, sau sa citesti compuneri/scurte povesti in limba respectiva si incearca sa-ti spui /scrii tie ce ai inteles.
PS. Poti cauta pe net deferite programe unde poti invata si mai usor, pe youtube sunt multe de genul asta, si te invata si pronuntia happy.
Succes!

| zxzx a răspuns (pentru TraficDeMentosane):

Unde te uiti la filme cu subtitrare in engleza? Trimite-mi un mesaj privat te rog, probabil iti va sterge mesajul de aici ca e piraterie.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Studiu si pasiune.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Cu ajutorul jocurilor video laughing.

| DaftPunk a răspuns:

Eu am invatat moldoveana (sau cum se spune laughing ) Faza e ca nu prea ma descurc la pronuntat. :-s

| BluishAngel a răspuns:

Buna happy.Ca sa inveti o limba straina cum trebuie ai nevoie de mult timp.Nu o poti invata in cateva saptamani, trebuie sa inveti gramatica, cuvintele, fonetica (in special daca e spaniola sau portugheza big grin).Se spune totusi ca sunt niste CD-uri cu "Invata o limba in 21 de zile" (parca era vorba de engleza happy ), dar nu stiu cat sunt de eficiente.
Succes. happy

| VampireBlood a răspuns:

Eu am invatat spaniola de la tv... aveam cam.7 ani credconfused