| MaDaLyN1 a întrebat:

Cum este corect sa scriu:

Subsemnatul NUME-PRENUME, fiul/fiica lui... si al/a...

nu trebuia sa fie dupa al/a si un "lui"? Nu prea merge sa scriu NUME-PRENUME fara acel "lui"

Răspuns Câştigător
| melkittenqueen a răspuns:

Pai dupa fiul/fiica lui (aici vine numele tatalui) care nu poate fi articulat si apoi e al/a (aici vine numele mamei) pe care in general poate fi articulat, exemplu : Mariei Cutarescu

| MaDaLyN1 explică (pentru melkittenqueen):

Asta ar insemna ca si in cazul numelui tatalui, si cel al mamei, mai intai voi trece prenumele si dupa numele, doar ca la mama va fi articulat. Nu?

2 răspunsuri:
| turchis2 a răspuns:

Madalin corect este sa scrii asa : Subsemnatul Madalin Madalin fiul lui Ion si Maria, domiciliat...deci ieri am dat o declaratie si eu am avut o cumpana de asta adica un fel de sa zic asa prescurtare sau sa o sriu altfel dar mi-a zis politistul ca e bine asa nu cum as fi vrut eu sa scriu