| stelistu720 a întrebat:

cum explic un vers?

2 răspunsuri:
| anca10 a răspuns:

La scoala? incepe prin a defini acel vers adica a spune pe scurt despre ce este vorba in el dupa care analizeaza fiecare figura de stil pe care o gasesti si semnele de punctuatie si gata. happy

| OPisicuţãMicã a răspuns:

Buna! Pentru a explica un vers trebuie sa tii cont de figurile de stil existente in acel vers.
ex de figuri de stil:
-inversiunea
-personificarea
-copararea
-metafora
-hiperbola
-antiteza
-repetitia
-epitetul
-enumeratia
Sau sa folosesti niste mijloace de imbogatire a vocabularului:
-derivare
-compunere
-conversiune
Sa povestesti carui gen literar apartine:
-genul epic:ii apartine:basmul; naratiunea; nuvela; romanul; balada
-genul liric:ii apartine:pastel; doina; oda; imnul
-genuldramatic.
Trebuie sa tii cont si de caracteristicile genului epic/liric/dramatic.
Daca este o schita/nuvela/balada/roman/doina, etc spui caracteisticile lor, etc
Acum depinde de vers...BFT! Funda?