| Onutsu a întrebat:

Salut.Cum să ai punctaj maxim la S2 -bac română? Mi se pare un subiect foarte uşor dacă ştii cum trebuie abordat poţi lua punctaj maxim.Sfaturi vă rog frumos happy. Fundă

1 răspuns:
| PetruDolhescu a răspuns:

Formulare adecvata a ideilor in scris: text clar organizat, coerent, cu echilibru intre cele trei componente: ipoteza, enuntarea si dezvoltarea argumentelor si concluzia.

Utilizare adecvata a mijloacelor lingvistice utile exprimarii unei aprecieri (de exemplu, verbe de opinie, adverbe/ locutiuni adverbiale de mod ofolosite ca indici ai subiectivitatii evaluative, conjunctii/ locutiuni conjunctionale cu rol argumentativ, utilizate pentru exprimarea raporturilor de tip cauzal, consecutiv, final, concluziv etc., conectori argumentativi)

Formularea ipotezei/ a propriei opinii fata de problematica propusa [formularile de tipul Sunt/ nu sunt de acord cu afirmatia.../ Autorul are dreptate cand afirma ca.../ Afirmatia autorului este corecta…, neinsotite de enuntarea propriei opinii, nu se considera ipoteza]
Poti sa citesti baremul de corectare in intregime. http://www.bacalaureatul.ro/......na-570.htm
Si eu am bacalureatul