| adela2012 a întrebat:

Am o intrebare care ma tot macina laughing) La examenul de Evaluare Nationala la limba romana daca ar fi sa pice apartenenta la genul liric, ati vazut ca acolo scrie sa punem 3 trasaturi in afara de definitie si ce mai trebuie. Dar doar atat? Sau mai trebuie sa comentam si de la noi cate ceva? Nu stiu cum sa fac ca sa iau macar 10 puncte, daca nu punctaj maxim la acel subiect. Nu stiu, mi se pare prea simplu doar trasaturile si nu cred ca puncteaza atat de mult. Si nu doar la genul liric, la majoritatea speciilor literare. Voi ce ziceti?

14 răspunsuri:
| PlasticMoon a răspuns:

Nu e neaparat sa scrii trei trasaturi, asta este minimul. Cu cat scrii mai mult cu atat mai bine. Pentru un punctaj mai bun trebuie sa-ti spui si propria parere despre textul respectiv intr-o concluzie sau ceva de genul.
Bafta!

| unprietenaproape a răspuns:

Intreaba-ti profesorul. Daca ti se da un text trebuie sa dai exemple din el, trebuie sa spui de ce acel text este liric, sa demonstrezi.

| Carmen27 a răspuns:

Trebuie sa introduci opera in genul liric. Adica sa gasesti cat mai multe argumente cu care sa afirmi ca acea opera apartine genului liric si sa dai si exemple din text.

| rememberme24 a răspuns:

Ca sa iei un punctaj cat mai mare,dai la fiecare trasatura si exemple din text.
De exemplu:In acest text este intalnita prezenta eului liric, lucru evidentiat marcile sale lexico-gramaticale-de verbele si pronumele la persoana intai si a doua-(ex. eu, tu, mergeam). Aeasta instanta lirica descrie prin prisma sentimentelor sale, un peisaj toamna

| Onixuţa a răspuns:

Hey!
Şi eu am admitere anul ăsta' sad
Mie dacă îmi cade acest subiect scriu trasăturile cu exemple. Aşa m-a învăţat profa de la pregă. big grin
Exemplu: Prezenţa mărcilor lexico-gramaticale; forme verbale şi pronomilale la pers 1 şi a2a : "-mi" "îţi".

| adela2012 explică (pentru Onixuţa):

Doar atat? Asta stiam si eu, dar am crezut ca mai trebuie sa spui si ceva de la tine, sa povestesti despre text, nu stiu, de exemplu: tabloul din natura este dinamic, nu static sau altceva, habar n-am....am impresia ca nu iti da punctaj mare doar daca scrii trasaturile cu exemple, nu stiu...thinking

| Onixuţa a răspuns (pentru adela2012):

Aa. Scuze. Am înţeles altceva! Te asigur că nu îţi va cădea apartenenţa. Dacă e la liric, probabil să recunoşti un pastel sau un comentariu(Ma refer la compunerea mare). Dacă e la epic, o caracterizare de personaj sau tot un comentariu, un rezumat.
îţi pot da paşii:

-1. definiţia genului/ speciei genului literar.

ex:Genul liric este genul literar în care gândurile şi sentimentele sunt transmise în mod direct prin intermediul eului liric.
2. Conectori argumentativi: În primul rând, Observăm, Pe de altă parte etc.(trebuie să ai 2 aliniate:În primul rând...; în al doilea rând...
3.Comentezi pe scurt cel puţin o imagine artistică sau o figură de stil.
4.În concluzie, prin argumentele prezentate anterior, putem spune că... aparţine genului liric.

La simulare am luat 9.70. Tu? big grin

| adela2012 explică (pentru Onixuţa):

Bravo, eu am luat 8.80, de aceea la examen vreau sa iau mult mai mult, atunci nu ma pregatisem nici bine. :* Mersi mult pentru raspuns, sa inteleg ca se poate lua punctaj maxim doar prin trasaturi cu exemple, in afara de definitie si concluzie? Adica nu mai trebuie sa spui cate ceva si de la tine, nu? big grin

| Onixuţa a răspuns (pentru adela2012):

Trebuie să înfloreşti. Eu numesc acest aspect "Delirat"rolling on the floor Mai spui ceva de la tine ca să fie complet şi ai maxim! Învaţă rolul virgulei, cratimei, punct, punct si virgula, apostrof. Se poate să dea şi asta thinking

| adela2012 explică (pentru Onixuţa):

Ma refeream la ce va da de comentat, nu la intreaga fisa de examenwinking

| Onixuţa a răspuns (pentru adela2012):

Da. Şi eu ma refer la comentat. Trebuie să comentezi cu argumente şi idei proprii la o compunere de 10-15-20 rânduri. Dacă îţi dă o figură de stil sau o structură spui ce simbolizează. :**

| Çõяÿηą a răspuns:

Tine-te de ce ti se cere, argumente si exemple din text, fii creativa, dar sa te incadrezi in spatiile limita.

| CojoD a răspuns:

Pot sa te ajut eu : Daca vei avea Genul liric prima data va trebui sa faci povestirea/rezumatul textului liric, bibiografia autorului, caracterizarea personajelor, def, genului liric si concluzia ( ce crezi tu despre text) Funda?!

| adela2012 explică (pentru CojoD):

Am 20-25 de randuri in care trebuie fac. Cat crezi ca imi ia mie tot ce ai zis tu acolo? laughing)