| MyloveisJamaica a întrebat:

Salut big grin va rog ajutati-ma si pe mine

am primit o fisa de lectura la hagi tudose de barbu stefanescu delavrancea si nu stiu tipul de narator si timpul desfasurarii actiunii va rog sa ma ajutati si pe mine. ofer fundita big grin

Răspuns Câştigător
| bellatrix24 a răspuns:

In lectura Hagi Tudose naratorul-personaj ne prezinta viata acestuia, punand permanent in evidenta trasatura de baza a acestuia, si anume zgarcenia.

Acţiunea se petrece la marginea Bucureştiului, "la stânga şoselei Vitanului", în apropierea bisericii "Sfânta Troiţă", într-o mahala unde populaţia este pestriţă: cămătari, negustori, oameni simpli, boieri scăpătaţi. Troiţenii" cei bătrâni sunt toţi mândri de frumuseţea bisericii lor.

1 răspuns:
| Anonimus69696 a răspuns:

Acţiunea se petrece la marginea Bucureştiului, "la stânga şoselei Vitanului", în apropierea bisericii "Sfânta Troiţă", într-o mahala unde populaţia este pestriţă: cămătari, negustori, oameni simpli, boieri scăpătaţi. Troiţenii" cei bătrâni sunt toţi mândri de frumuseţea bisericii lor.