| 13DoXy13 a întrebat:

daca am :4, 4, 4, 6, 6 si 4 in teza la matematica cat imi iese media?
App:in primul semestru am incheiat cu 5!
Imi puteti spune cat imi iese?
Nu inteleg cum se socoteste si cu teza...
Va rooooog dau vot si fundita...
Va rog sa imi spuneti si cum se procedeaza!

Răspuns Câştigător
| sktpwh a răspuns:

[3 x media la oral + teza]/4
media la oral = [4+4+4+6+6]/5 = 4.8
[3 x 4.8 + 4]/4= 4.6 ~ 5.
Iti iese 5 ^^

10 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Iti iese 4, 6, deci ma gandesc ca iti va rotunji la 5. Ai media in oral 4, 8(pentru ca (4+4+4+6+6)/5=4,8), iar pentru a-ti calcula media la matematica, inmultesti cu 3 media din oral adaugi teza si imparti totul la 4. Deci (4, 8*3+4)/4=4,6.

| Eღilia62 a răspuns:

LOL pai daca de pe acum ai note de 4 la liceu ce faci?

| Izza_4461 a răspuns:

Stinge pc-ul, arunca-l la gunoi si ia cartea de mate in brate!

| csdeaglecs a răspuns:

Iti iasa 4.60 happy daca esti cuminte la ora profesoara o va rotunji la 5winking
bafta, funda?big grin

| CokoStar a răspuns:

Nu mă lasă să-ţi trimit adunările alea, îţi trimit pe mesaj privat.

| XK a răspuns:

Pai este logic ca nu te prinzi cum sa o calculezi...totusi,cum ai reusit performanta aceasta?

| 13DoXy13 explică:

Dar daca am 2 de 4 si in teza 4...siii...2 de 6?
Cat mi-er iesi atunci?
Dar daca in loc de cei doi 6 as avea 2 de 5?

| andru8700 a răspuns:

Da,media notelor din oral inmultita cu trei plus teza impartit la patru, la tine da 4, 60 iti pune profa 5 si treci si tu clasa se pare ca esti AS la mate cu notele astea laughing nu te supara am glumit

| 123948 a răspuns:

Iti iese 4.60

De exemplu sa dam un exemplu sa zicem 5 note plus teza adica 7 8 9 10 6 si teza 7 spuneti-mi si mie procedura cum se calculeaza media plus teza
Media notelor din oral(in exemplul tau este 8) inmultit cu 3(24) adunat cu teza(31)impartit la 4(7, 75 - 8)... sper ca te.am as cu cevatongue

| yonutzu20 a răspuns:

Eu zic direct:
iti va iesi 5 daca esti cuminte
dar normal ai 4.60