| denylov3 a întrebat:

Buna,deci am o problema le-am spus parintilor mei ca anul acesta la matematica o sa am cel putin 7 media pe primul semestru am avut-o 7 dar acum am luat 5 in teza si nu mai imi iese 7 doar 6sad.Cum sa le spun parintilor de teza? fara sa se enerveze sau sa se supere sad? Dar ca am media 6?crying

7 răspunsuri:
| Merilynne a răspuns:

Bate cupa surioara ca si eu cred ca o sa iau un 5 semestrul asta, semestrul trecut am avut 10 pe linie.

| denylov3 explică (pentru Merilynne):

Si ce clasa esti?

| Merilynne a răspuns (pentru denylov3):

A5a

| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta, spune-i cu o seara inainte ca esti foarte foarte stresata, ca iti e foarte rau din cauza stresului pentru ce nota vei lua l-a teza! Si incearca sa o rogi sa nu te certe prea rau pentru ca iti va fi si mai rau! Prefa-te si tu ca iti e rau, ca esti stresata, si a doua zi spune-i! si infrunta! O sa te certe si o sa te pedepseasca probabil dar promite-i ca iti ve imbunatatii notele la anul'! Si asta e.ti-am zis infrunta si ambitioneaza-te sa inveti mai mult si daca iei note mici din cauza emotiilor(ca si mine)..incearca sa-i explici unuia din parinti(care te intelege mai bine)! Incearca sa ai o discutie mai deschisa despre chestiaasta! Iti urez multa multa multa bafta! Si multa ambitie! Pupici!

| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Si eu zic la fel! comporta-te si frumos in ziua aia, iar seara ii spui! dar comporta-te cat poti de frumos in ziua aiA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite...nu vreau sa te mint: se vor supara. Toti parintii se supara cand aud cate o veste scolara care nu le pica bine, dar gandeste-te... Daca le spui tu se supara si le trece. Daca afla de la altcineva(eventual de la profi) va fi mult mai urat pentru ca in primul rand vor spune ca nu mai au incredere in tine pentru ca i-ai mintit(sau ai omis adevarul, ceea ce e cam acelasi lucru) si va fi mai rau. In plus o sa te si gandesti(macar putin) ca a fost o lipsa de curaj sa n-o spui tu. Si..parintii iarta lucruri mult mai grave decat asta, crede-ma, stiu multe exemple mai urate si totusi iertate. Mult curaj!

| cupru a răspuns:

Buna! Sa fiu sincera...ai o problema serioasa.Eu de obicei ma comport cu ei cateva zile mai frumos si fac treaba prin casa, ii ajut la diferite chestii cum ar fi sa faca mancare (mama etc.). Apoi le zic.Sau,le zic direct dar dupa aia invat nene...toata vara.Deci,te sfatuiesc sa incerci varianta 1. Sper ca team ajutat.Bye!