| GeorgeAlexandru14 a întrebat:

Salut, daca am lipsit de la scoala pentru ca m-am simtit rau se pot motiva absentele pe baza unei cereri facuta de un parinte sau trebuie neaparat scutire de la medicul de familie? Nu a fost nevoie sa merg la medicul de familie

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se pot motiva, limita a 20 de ore pe semestru, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(5) În limita a 20 de ore de curs pe semestru, absenţele pot fi motivate doar pe baza cererilor scrise ale părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal al elevului sau ale elevului major, adresate învăţătorului/institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/profesorului diriginte al clasei, avizate în prealabil de motivare de către directorul unităţii.
(6) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor se prezintă în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi sunt păstrate de către învăţătorul/ institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
(7) Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (5) atrage declararea absenţelor ca nemotivate."

1 răspuns:
| ACTH a răspuns:

Da, se poate.
Faci o cerere pe o coala A4 (mama ta, sau tatal tau ar trebui s-o scrie), unde mentionezi data/datile in care ai fost absent.