| madalin307 a întrebat:

Salut,daca la o materie la facultate pic pe semestrul 2 ca nu ma baga in examen sau ca nu am nota de trecere, insa la restul promovez(53 credite din 60), inseamna ca am promovat anul? Precizez ca vreau sa ma mut din anul 2 la alta facultate tot din cadrul universitatii, ar fi vreo problema asa mare accea materie?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

1.Se poate promova in anul II de studiu si cu un minim de 30 de credide din totalul de 60!
2.Incepand cu anul II si in ce priveste transferul, disciplina nepromovata nu este o problema! Transferurile de la o facultate la alta se fac in cadrul aceluiasi domeniu fundamental de studiu. Spre exemplu, nu te poti transfera de la o facultate de sociologie (domeniu fundamental :stiinte sociale)la o facultate de biologie(domeniu fundamental:stiinte biologice si biomedicale) chiar daca ambele sunt integrate aceleiasi universitati, De la sociologie te poti transfera la facultatea de psihologie sau la facultatea de stiinte administrative, sau la facultatea de stiinte ale comunicarii. Tocmai pentru a facilita recunoasterea si transferul/mobilitatea studentilor a fost inventat sistemul de credite de studii!

2 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Nu te poti transfera, trebuie sa fi integralist ca sa te transferi.
si daca ai o sg. restanta nu poti intra la buget

| Omis a răspuns:

Da, treci anul, iti va ramane restanta la acea materie si o vei da in toamna. Insa ceea ce priveste mutatul la alta facultate din anul 2, nu cred ca e posibil. Pentru a face alta facultate, trebuie sa reiei si primul an, nu poti din anul 2.