| jimmy11 a întrebat:

La liceu stiam ca nota 5 este o nota de trecere dar ma intereseaza acum sa stiu cum e la facultate nota 5, spre exemplu am luat in doua examene nota 5...Este un motiv de bucurie sau de ingrijorare? Si acele credite se dau in functie si de nota obtinuta? Imi puteti explica va rog, precizez ca sunt anul 1 de facultate iar profesorii nu sunt tocmai comunicativi cu noi incat sa ne explice toate aceste semne de intrebare. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Nextone a răspuns:

Este o nota de trecere, iar creditele se calculeaza in functie de nota, cu cat nota e mai mare cu atat te apropii mai mult de creditele maxime pentru acel examen. De exemplu :
Didactica specialitatii B Sem. I
- nota 8.0
-credite totale pentru acest examen: 50.00
-creditele obtinute: 40.00.
Deci la nota 8 am obtinut 4 credite din 5.
Fiecare examen are un anumit numar de credite maxime: 20.00, 30.00 40.00 50.00 etc. Nu mai stiu sigur cum se caluleaza, iar chestiile astea difera in functie de facultate, dar cam asta e ideea.
5 este nota de trecere din cate stiu eu, stai lisistit, asa este in anul 1, prin anul 2 o sa iti dai seama cum sta treaba laughing. Bafta si la cat mai multe note bune!

1 răspuns:
| alexandrualind a răspuns:

Din cate stiu eu este de trecere.