| Bogdan200797 a întrebat:

Daca sunt clasa 9 la profesionala ma pot transfera la alt liceu in clasa 9 anul acesta sau anul viitor in clasa 10?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera doar in cl. a IX-a de liceu si numai daca termini clasa a IX-a de profesionala si daca ai avut media de admitere pentru profilul unde vrei sa te transferi.
Conform prevederilor art.152, lit.f) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul."