| DaReZon a întrebat:

De cand am inceput clasa a 9 a invat si niciodata nu pot sa retin. Cred ca citesc lectia de vreo 10 ori si nu retin. Incerc sa fiu foarte atent ce citesc dar chiar nu pot. Cum as putea sa invat si sa retin imediat?

6 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Ia pastile de memorie..sau invata cu metoda sublinieri.Trebuie sa subliniezi cu diferite culori transparente informatiile.Multi au putut invata mai usor cu aceasta metoda, sau ce vrei sa retii, scrie, scrie de mai multe ori (formule, fraze) alea mai importante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu ai nevoie de nici o pastilă. Probabil nu ai o metodă bună de învățare. Dacă vrei, citește acest scurt ghid, vei vedea ce rezultate grozave dă! Sunt 6 episoade și trebuie citite și aplicate în ordinel. Succes! http://www.lecturirecenzate.ro/2012/08/03/teste-examene-1-motivatia/

| Loora a răspuns:

Inseamna ca nu te straduiesti destul de mult, fara supararewinking! Din moment ce esti perfect sanatos este imposibil sa nu retii macar un cuvant. Nu poti sa te concentrezi si esti cu gandul in alta parte. Mergi la farmacie si intreaba ce ti-ar putea da. Nu la toti functioneaza aceleasi medicamente!

| MrMihnea a răspuns:

Salut. Eu zic sa nu`ti bati capu` prea mult, cel putin eu nu o fac. Am aceeasi "problema" ca tine inca din generala. Nu ma laud, dar sunt un tip destul de inteligent si reusesc sa retin majoritatea lucrurilor din clasa, chiar daca nu sunt mereu atent. Incearca vreo o saptamana sa fii atent la tot ce spune profa, mai ales la materii gen logica unde trebuie sa fii mereu pe faza ca sa intelegi ceva. Daca nu`ti iese incearca cu pastile thinking

| danyelo2000 a răspuns:

Uite niste pastile care le gasesti in farmacie parca "memoplus"

| De_Plus_Ursulet_1996 a răspuns:

Heii. iti spun eu k tu nu esti concentrat indeajuns incat sa poti invaata ori ai pc deschis ori tv-ul.incearca sa citesti de 4 5 ori dupa care sa scrii pe o foaie ce ai retinut tu si uite asa inveti.