| xCockTail a întrebat:

Salut tuturor
Cum as putea sa retin lecti de la scoala... stau citesc lectia dar tot nu o stiu...

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii atent la lectii.Acasa citeste mai intai notitele ca sa refaci firul explicatiilor Citeste lectia si extrage din fiecare paragraf ideea principala pe care o scrii pe un caiet.Fa o schema daca este cazul..Reciteste apoi lectia si ideile principale extrase.

| milkie a răspuns:

Hei :x
Eu prin clasa a III-a faceam piese de teatru, iar cum eu citeam mai frumos, doamna invatatoare ma punea pe mine sa recit poeziile.Stateam si citeam si citeam si citeam...pana cand mi-a venit o idee.Am pus o melodie fara versuri si cantam poezia pe ea.Am castigat o groaza de premii cu metoda asta. :D
Acum, in clasa a VI-a am gasit alte metode.Cateodata invat ascultand-o pe Lindsey Stirling la vioara ei (o gasesti aici --> http://www.youtube.com/user/lindseystomp ) si parea mai amuzant.La ora de tehnologica profesoara aduce tabele colorate, schite si mai facem si ore practice pentru a invata mai usor.Asa ca acasa m-am apucat sa scriu definitiile la geometrie pe bucatele de hartie colorata, cu desene cu tot.Parea mai estetic si am luat punctajul maxim la testul la geometrie apropriat.
Daca te gandesti bine, poti gasi o gramada de metode!
Spor la invatat.;;)

| 2P a răspuns:

Ma frate eu aveam un profesor de romana care ne asculta din lectie DAR..cuvant cu cuvant cum ne-a predat el! Fiind mai multe pagini nu imi intra in cap nicio propozitie...si drept urmare Scriam lectia... de 2 de 3 de 9 ..pana la un moment dat cand vedeam eu ca o scriu fara sa ma mai uit pe original..Si fiind acolo in minte puteam sa o si recit! altii poate invata mai usor DAR pentru cei grei de cap ca mine Recomand aceasta solutie!

| rememberme24 a răspuns:

Incearca sa inveti logic lectia, nu sa o tocesti.De exemplu, la istorie nu poti sa te apuci sa memorezi lectiile alea de 2 pagini ca pe poezie(caci sigur peste doua zile uiti daca ai invatat ca robotul), dar poti sa le citesti o data cu atentie, iti faci un fel de schema cu cele mai importante informatii(scrise cat mai simplu posibil, nu ca in carte)si te gandesti ce fecte au avut faptele din trecut asupra vietii de atunci si asupra vietii de astazi-de ce nu-; asa nu va dura mult sa retii si vei fi sigur ca nu o sa uiti informatiile peste doua ore.

| Ionut_Dary_1992 a răspuns:

Poti sa faci o schema si apoi sa o iveti logic! Succes la ivatat.

| Voicu_Gabriel_1986 a răspuns:

Fii atent!> Invata cu voce tare sa te auzi citind. asa inveti mai usor>>> Cum ar fi cand citesti o carte, ca sa intelegi o carte trebuie sa intri in acele taine ale cartii respective >>... asa e si la invatat!

DAR SA NU CITESTI IN JENA SAU SA INVETI CA TE-A PUS CINEVA! Ca daca inveti asa mai bine nici nu deschizi cartea/caietul!>>> Sper ca te-am ajutat!>

| AdyAG a răspuns:

Pai pot sa iti dau un sfat, la mine functioneaza: incearca sa citesti lectia cu atentie si sa iti faci o schema pe care sa o poti invata usor!

| anarahela a răspuns:

Leaga ideeile logic intre ele si citeste un enunt cu atentie apoi spune ce ai citit cu voce tare incercand sa intelegi la ce se refera.Si la fel cu toate enunturile. Apoi daca vrei sa fxezi ce ai invatat scrie lectia pe scurt cu cuvintele tale si verifica ce ai uitat. Ajuta si daca te asculta cuneva ca si profesorul de la scoala....Succes!