| Ionică a întrebat:

De ce pleaca cei mai buni elevi si studenti in strainatate ca sa invete si unii nu se mai intorc? Multumesc!

12 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Pleaca dun cauza degradarii invatamantului national dar, la momentul potrivit, se vor intoarce.Macar o parte dintre ei.

| Victoria a răspuns:

Pentru ca tara noastra nu le ofera posibilitatea pe care o merita. Se dau burse de 2 milioane celor cu posibilitati materiale reduse, chiar daca nu invata nimic, si celor cu rezultate stralucite le dau doar 50 lei. Asta e Romania.

| Hombre a răspuns:

Perspectiva sumbra de aici ii determina sa plece.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Ptra ca acolo isi pot face un viitor mult mai bun decat la noi.Nu zic ca noi nu avem facultati bune, dar nu se compara cu cele de acolo sau traiul de acolo.

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Pai in tara asta ce sa faci domle? are rost s stai aici?

| dof21 a răspuns:

Buna,
Cei mai buni nu pleaca, de cele mai multe ori sunt chemati.
Raman acolo pentru ca li se ofera un loc de munca platit, la valoarea care o au. S-au saturat doctoranzii sa se intoarca in romania, sa fie pup-in-curisti pentru un post de asistant la universitate etc.
Iti dau un exemplu concret: doctoranda in Elvetia care lucreaza ca profesoara la o scoala publica (preda franceza ca limba straina) si castiga 2000 euro la 50%. Oare la ce sa vina inapoi in Romania. Sa caute un job de secretara, cu "program prelungit" pentru un oarecare imputit de patron (scuze de expresie), si sa plateasca 80% din salariu pe chirie.
Cu stima,

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Pt ca acolo isi gasesc mai repede locuri de munca si mai bine platite, pe cand in Romania trebuie sa ai de cele mai multe ori "pile"ca sa fii unde vrei si unde ar trebui.
Din pacate multi din oamenii de valoare pleaca de aici din tara pentru ca nu sunt apreciati la adevarat lor valoare, nu au loc de corupti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studentii au la indemana programe organizate de ministerul invatamantului din Romania in parteneriat cu facultati din Europa, cu burse integrale sau partiale
in locul lor vin deseori studenti straini

ceea ce nu este prea bine este faptul ca unii studenti nu se intorc, pentru a raspandi in jurul lor tot ceea ce au dobandit in decursul acestei experiente si de care tinerii romani si nu numai ei ar fi incantati sa beneficieze, intoarcerea lor ar fi un cadou frumos, DA unii se intorc, de exemplu eu :-D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiria in Elvetia pentru 65 mp (metri patrati) este 850 CHF (franci elvetieni) intr-o localitate oarecare Wattwil
1 CHF = 2, 8 RON (sursa BNR) = 0, 75 EURO

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiria in Elvetia pentru 65 mp (metri patrati) este 850 CHF (franci elvetieni) intr-o localitate oarecare Wattwil
1 CHF = 2,8 RON (sursa BNR) = 0,75 EURO

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiria in Elvetia pentru 65 mp (metri patrati) este 850 CHF (franci elvetieni) intr-o localitate oarecare Wattwil
1 CHF = 2,8 RON (sursa BNR) = 0,75 EURO

| elamit a răspuns:

Pentru ca acolo le e mai bine si au un altfel de trai