| AlexDorinel a întrebat:

De ce 70% din cei care pleaca in strainatate nu se mai intorc?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu au ce face in RO, sau sta ca parazitii in chirii si cheltuie bani pe bautura, femei, droguri, tigari.

| Violleta2022 a răspuns:

Iarasi o generalizare total eronta.
Romania are 19 milioane de locuitori si doar 3 milioane sunt plecat in strainatate.
Ce matematica faci tu daca nu esti capabil sa extragi un procentaj, cand ti se dau sumele corecte?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Chiar 70%?

Pai din cei care pleaca, o parte pleaca sa munceasca si sa se intoarca, altii pleaca sa stea acolo. Deci jumatate este asigurat.

Dupa, din aia care zic ca se intorc, jumatate se intorc, jumatate se razgandesc. Deci... de aici inca un sfert.

Si in total rezulta aproape 70% big grin

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt chiar atat de multi.
Păi sunt mai multe categorii de oameni ce fac asta,dar in special sunt medici,asistentele sau cei ce au o meserie buna la mana si care pot avea un loc stabil de munca acolo si bine plătit.
Cei ce merg prin agricultura sau construcții mai greu,dar mai sunt si printre ei ce se gandesc ca ne având o calificare sau prea multa scoala iau mai mulți bani acolo culegand cartofi decat aici.Dar, problema e ca nu pre iti permiți o casa daca nu ai salar suficient.
Deci concluzia e ca, daca esti medic, It-is sau nu stiu ceva meserie bănoasă ce se cauta pe afara, e normal sa rămâi si sa trăiești pe mai mulți bani.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentruca este ca atunci cand pleci din sat si-ti cumperi o casa la oras: nu t mai intorci in sat, chiar si pentru motivul ca te in torci la o casa neintretinuta, daramata.

| oglindasultanului a răspuns:

Parerea ta, se intorc sa se laude, dar nu la tine.

| ShaOfHatred a răspuns:

Pentru că în România, ca să faci bani, ori ești pe banii statului ori faci mânării și învârți una-alta.
Plus că România e țara tuturor imposibilităților

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai altfel de ce ar mai pleca, daca nu vor sa stea?