| Floryn123456789 a întrebat:

De la un timp am realizat ca am inclinatii spre limba Turca stiu cateva cuvinte esentiale dar vreau sa invat toata limba aproximativ sa stiu sa comunic si sa inteleg, bineinteles nu sa stiu toate cuvintele dar sa pot comunica si sa inteleg ce se vorbeste.
Am 4 intrebari.
1)Acele pastile MemoPlus ma va ajuta in a memora cuvintele cu usurinta?
2)Daca plec in Turcia o sa invat limba fara sa vreau adica o sa o invat de la sine?
3)De unu singur sa invat cuvinte cam cat mi.ar lua sa invat limba turca?
4)As invata mai bine toata limba daca fac meditatii?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Pastilele Memo Plus te vor ajuta sa inveti mai mult timp (adica in loc sa repeti cuvinte si gramatica doua ore pe zi, vei putea face asta 3 ore pe zi). Dupa cam 6 saptamani de administrare poti observa o usoara imbunatatire a vitezei de memorare (numai daca ai un creier exersat).
2. Numai daca te duci stiind niste cuvinte si mai ales cat mai multa gramatica. Altfel nu vei intelege nimic si vei invata prost si lent. In plus, av trebui sa nu folosesti alta limba si sa comunici cat mai mult cu vorbitorii nativi.
3. daca inveti doar cuvinte nu vai invata niciodata limba turca. daca iti imparti timpul in 40% cuvinte si 60% gramatica, lucrand 3 ore pe zi, probabil intr-un an vei avea un nivel suficient ca sa te intelegi cu nativii si vei putea sa dedici mai mult timp cuvintelor (considerand ca intr-un an stii la perfectie gramatica).
4. da, pentru ca gramatica unei alte limbi poate fi dificila si poti avea mari dificultati invatand regulile ca sa le poti aplica. Exista tutoriale pe net, totusi un profesor explica mai bine si identifica mai usor problemele pe care le ai (intr-un tutorial poti citi 30 de pagini edspre lucruri pe care deja la stii si apoi sa gasesti 6 randuri despre ceva ce nu stiai, pe cand profesorul va sti sa iti dea exercitii care sa identifice si sa rezolve exact problemele pe care le ai).