| AdrienWH a întrebat:

Dupa cum stiti deja se apropie Evaluarea Nationala, si de curand Ministrul Educatiei a impus o regula ca elevii care i-au sub 5 sa nu mai intre la liceu, ci la scoli profesionale. Acum eu nu inteleg la ce se refera :/ Se refera la media de admitere? Sau daca iei la una sub 4 si la alta de trecere tot la profesionala ajungi? Imi poate explica si mie cineva? Va dau funda.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu a impus, a propus doar ca cei cu MEDIA sub 5 sa mearga la profesionala.
Eu nu cred ca se face asa anul asta. Am gasit un singur articol despre asta si nici acolo nu scria ca e ceva concret.

| anonimg a răspuns:

Eu aș desființa școlile profesionale. Ministerul învățământului trebuie să meargă la pas și cu cei mai buni și cu cei mai slabi. Altfel ministerului învățământului se face vinovat de distrugerea vieților oamenilor.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonimg):

Și dacă Ionel vrea să învețe o meserie, nu carte?

| anonimg a răspuns (pentru AC4S4):

Ingineria tot o meserie este.
Dacă toate salariile ar fi fost egale, atunci aș fi fost de acord cu scoala profesională. Dar tocmai pentru că se face diferența la bani, tocmai de aceea nu sunt de acord cu astfel de școli. Pentru că este inuman ca doi oameni să muncească același număr de ore, și doar unul își poate permite să își facă dantura. Celălalt, cu școala profesională este obligat de stat, de ministerul învățământului (educației) să trăiască în sărăcie, și bolnav și în imposibilitatea de a se putea trata.
Chiar dacă sunt cu acte, multe legi sunt doar înșelătorii. Pentru că legile sunt date de oameni, și in folosul celor care le-au dat.
Școala profesională te limitează în absolut toate aspectele vieții. Iar oamenii, chiar dacă sunt în conducerea țării, nu au dreptul să limiteze pe nimeni.

| NonZarek a răspuns:

Poți sa te relaxezi, e în vigoare, anul viitor abia poate sa fie introdusa asta.
Anul acesta în niciun caz, îți garantez 100%, poți sa fi liniștit + va fi altfel, dacă la ambele evaluări (mate și romana) iei note care după ce vor fi calculate, slabe, adică se va înmulții împărții etc și dacă dau 4, sub 5, vei merge la profesionala, adică, dacă media ta generala la ambele evaluări va fi sub 5, mergi la profesionala. Ei vor deja sa numai importam forță dee munca de afara, și na s au gândit cum sa facă pentru a obține muncitori, simplu, a venit cu ideea X și ceilalți o aproba.
Deci, poți merge relaxat la evaluare, și eu am evaluare asa ca, succes și ție și mie!winking

| George218 a răspuns:

Se refera la media generala dar poti ajunge si cu 4 la un liceu mai slab de exemplu: daca media de admitere la mecanica este 3 tu poti intra la mecanica cu 4

| ioselena a răspuns:

Eu cred ca se refera la faptul ca daca la romana ai 9 si la mate 4, inseamna ca la profesionala ajungi.