| Remus1111 a întrebat:

Este cine cineva de aici student - sau a studiat- la FEAA(Timișoara)? Ce părere aveți despre facultate? Eu as vrea sa merg la facultatea asta, doar ca am auzit ca implica ceva matematica, iar eu vin de la un profil umanist.Mentionez ca vreau sa urmez specializarea management.Matematica se reia sau măcar se face o recapitulare ori trebuie sa ai anumite cunonstinte din liceu?

3 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Tot ce este economie si afaceri, implica destula (nu ceva) matematica.
Trebuie sa ai toate cunostintele din liceu, nu doar anumite cunostinte. La facultate se face specializare, nu recapitulari ca in clasa a 5-a.
Ciudat este ca toti criticati sistemul de invatare pe de rost dar toti fugiti de obiectele care implica putina logica, rationament, stiintele exacte.

| Remus1111 explică (pentru Iote):

Prin "ceva" ma refeream ca doar in anul I sunt discipline legate de matematica, iar mai apoi intri pe specializare, unde nu mai ai treaba cu asa ceva(management). Intrebarea era dacă ma voi descurca la matematica pe care o faci la o facultate de științe economice, având in vedere ca vin de la un profil umanist.De exemplu, dacă termini un profil de filologie, e cam greu sa faci fata matematicii de la inginerie.

| Iote a răspuns (pentru Remus1111):

Nu stiu cata matematica ai vrut tu sa inveti. Dar pe langa ce se face obisnuit la un profil umanist, vei avea de muncit mult in paralel ca sa faci fata. Daca vrei, poti.

Întrebări recente