| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, eu anul asta termin liceul si nu prea stiu cum sa incep, ma gandeam sa caut niste joburi pe net cum ar fi curieratul, cred ca asa ar fi cel mai bine, am vazut pe unele site-uri ca daca pleci in afara la jobul curier spre exemplu te ajuta ei sa iti gasesc cazare, iti dau discount la primul zbor, salariile am vazut ca sunt destul de mari cum ar fi 2000 de euro pe luna, as vrea sa stiu mai multe despre cum si unde sa imi gasesc un job, cum sa nu iau teapa, am auzit ca sunt tot felul de hoti care iti promit ceva si cand ajungi acolo e cu totul altceva, cum as putea sa incep si daca e bine sa plec in afara, in Romania nu prea vad sa merite sa raman, deci voi cum credeti ca ar trebui sa procedez?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asa ceva!
Afara nimen nu-ti gaseste tie cazare, poate daca mergi in agricultura, unde te duci la zeci de mii de km in camp, dar pentru curieri, chiar nu se chinuei sa-ti ofere nimeni cazare.

Sincera sa fiu nu stiu unde ai vazut tu salariile de 2000 de euro, cand tu esti inca elev in Romanica... eu spun sa nu mai fi atat de naiv, sa crezi toate minciunile auzite.
Cum poti fi tu curier cand tu nu stii linba vorbita in tara respectiva, nu poti comunica cu clientul sa-i ceri sa semneze ori sa-i ceri un act de identitate samd.
Cum Dumzneu te deplasezi tu in tara lor?

| 6Radu5 a răspuns:

Sincer,in Romania daca nu inveti te salveaza politia, armata si jandarmeria daca ai fizic(la astea castigi mai bine decat la cureriat). Daca esti decis sa pleci eu zic sa mergi in Anglia si daca ai categoria B de permis de apuci sa conduci pe 3.5 tone, camion de ala mic, 1700-2300 de lire pe luna.Limba ma gandesc ca o sti iar locuri de munca sunt cu sutele.Dar mai este o solutie,sa profesezi intr-o meserie,topograf, sunt la mare cautare si pentru ca masori niste pamanat primesti o galagie de bani. Electrician, instalator, sa repari centrale sau mai stiu eu ce, zic sa te mai gandesti putin si sa incerci sa lucri pentru tara ta ca si aici in Romania poti sa castigi bani frumosi.
Mult succes!

| ana4745 a răspuns:

Buna. Dacă vrei sa pleci in afara, trebuie sa te gândești ca sunt diferite costurile fata de România, iar 2000 de euro sa fie puțin pentru țara respectiva. Trebuie sa faci calculul dinainte și sa vezi cum stau lucrurile.