| Bogdan200797 a întrebat:

Salut, eu in clasa a 8 a am trecut la toate materiile si am dat examenele, etc., am intrat la liceu si am ramas repetent, dupa m-am transferat la profesionala si as vrea sa stiu daca pot sa ma transfer in al 2 semestru la alta scoala dar la liceu ( nu la profesionala) tinand cont ca am examenele date.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera acum la liceu, abia dupa ce termini primul an la profesionala te vei putea transfera la un liceu, dar numai in cl. a IX-a, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul..."