| Aspect97 a întrebat:

Eu sunt la mate-info(profil real) si as vrea sa dau bacul din biologie (avand la alegere dintre biologie, informatica sau fizica; matematica si romana fiind obligatorii). Am o singura intrebare:
La bac, la biologie, din ce programa se da? Se poate alege dintre Biologia animala si cea vegetala (clasele 9-10) si Anatomia si fiziologia umana(clasele 11-12)?
As dori raspuns doar de la cei care chiar stiu sigur... Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Arna a răspuns:

Bună! Eu am fost pe mate-info și am dat bacul la bio, anatomie, anul trecut, în 2019. Într-adevăr, ai de ales între bio vegetală și animală (cls a 9-a și a 10-a) și bio anatomie, ecologie și fiziologie (cls a 11-a și a 12-a). Sigur, diriginta sau dirigintele tău vă va instrui legat de completarea fișei pentru înscrierea la bac. În ceea ce privește materia, mulți spun că bio vegetală și animală (cls 9 + 10) ar fi mai ușoară pentru. proba de bac. Problema nu se pune dacă e mai ușoară sau nu, pentru că biologia în sine are același grad de dificultate, depinde de cum ți se pare ție și cât de mult îți place ție materia. De ce se spune că e mai ușoară cea vegetală și animală? Deoarece sunt mai puține lecții, deci materia e mai puțină decât în cazul anatomiei. Acesta este motivul pentru care cls 9 + 10 e considerată "varianta ideală" pentru mulți elevi care își aleg biologia ca disciplină opțională la bac. Eu îți pot spune din experiența mea personală că varianta mai simplă nu e întotdeauna cea mai ușoară. Doar pentru că sunt mai puține lecții la cea vegetală, nu înseamnă că este mai ușor. Eu eram praf la biologia vegetală, nu puteam compila nimic, nu o înțelegeam atât de bine pentru că mă plictisea și îmi pierdeam interesul, însă anatomia am iubit-o, mi-a plăcut și am învățat-o foarte rapid și eficient, fiecare lecție în parte, fiecare cuvânt. Deci da, contează mult de fiecare persoană, de ceea ce preferă persoana respectivă și ceea ce îi place cel mai mult, pentru că dacă îți place, măcar câtuși de puțin, va fi mult mai ușor de reținut. Deci, sfatul meu este să nu te iei după gura lumii și să nu alegi bio vegetală doar pentru că aceasta cuprinde mai puține lecții. Gândește-te foarte bine ce ți-ar plăcea să înveți, pentru că învățatul, chiar dacă poate după bac vei dori să uiți tot, constă în investiție de timp și energie și e păcat să te iei după alte persoane și să alegi ceva ce poate nu te avantajează. Până în clasa a 12-a când se fac opțiunile pentru proba opțională, ai deja ocazia să treci atât prin orele de bio vegetală, cât și prin cele de anatomie, să dai teze din ambele, etc., deci ai ocazia să analizezi care crezi că ți-ar face o mai mare plăcere, care ți se pare mai logică, pe care o înțelegi mai mult, la care ți-a fost mai ușor să înveți pentru teză, la care ai luat notă mai mare la teză și așa mai departe. Spre exemplu, eu mă chinuiam și învățam mult pentru a lua un 5 în teza la bio vegetală, mă străduiam câteva săptămâni, nu-mi plăcea deloc, în timp ce pentru teza la anatomie, învâțam două zile și luam 10 happy și învățam mereu cu plăcere. Mie mi s-a părut muult mai ușoară și mai logică anatomia. Învățam, până la urmă, despre propriul corp. Eu am simțit că nu am tocit deloc la anatomie, ci că am luat și am analizat și am învățat totul logic, pentru că toate se leagă între ele și totul funcționează ca un întreg, ca un mare mecanism, în ceea ce privește corpul uman. Pentru mine anatomia a fost cea mai bună alegere pentru bac! Te sfătuiesc să te gândești foarte bine ce îți alegi și să lași gura târgului la o parte, pentru că dacă te iei după alții, s-ar putea să nu alegi ceea ce e cel mai avantajos pentru tine. Doar tu te cunoști cel mai bine. Alegerea stă în mâinile tale. Gândește-te bine înainte și alege-ți ce crezi că e cel mai bine pentru tine, fără influențe exterioare. Fiecare elev este diferit și fiecare are materii la care se descurcă mai bine și cele la care se descurcă mai puțin bine. Multă baftă!

| Aspect97 explică:

Multumesc mult! Chiar m-ai pus pe ganduri happy Sa ai o zi faina

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai normal ca alegi ce vrei... asta dacă nu te obliga profu cu mitraliera sa dai la ce vrea el.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, alegi tu.

| WhiteLife a răspuns:

Da, se poate alege, am dat BAC-ul, am ales biologie vegetala, clasele 9-10. Cand completezi fisa pentru inscriere la BAC, acolo se specifica (desi profa va cere de la inceputul anului o lista sa stie cum sa va pregateasca). Si eu consider ca e mai usoara decat cea umana. La noi (mate-info intensiv info) foarte, foarte multi colegi au dat BAC-ul din bio, chiar daca mergeau la facultate in domeniul IT, tocmai pentru ca e mai usoara si pentru ca aveau sanse sa ia o nota mare (si sa intre la buget).

| RKBlue a răspuns:

Da,alegi dintre materia de clasele 9-10 si 11-12.
Profesoara de bio ne-a zis ca e mai usor cu materia de 9-10.

| RegeleCornet a răspuns:

Salut. Eu am dat anul acesta bacul, l-am luat, in fine. Am fost pe profil de stiinte ale naturii si am ales biologia ca a 3 a materie. Ai de ales intre biologia vegetala si animala (9 10) si anatomie, genetica si fiziologie umana (11 12). Personal, iti recomand materia de 11 12, mi se pare mai accesibila si pana la urma este vorba despre corpul tau. Intrebarile sunt mai mult din cultura generala, dar acum tu stii ce iti place mai mult si la ce te descurci mai bine. Indiferent de materia pe care o vei alege, fie 9-10 sau 11-12 iti recomand o culegere care contine materia structurata exact pe programa de bac, ai acolo fix ce iti trebuie, nu mai mult. Se numeste Ghid de pregatire pentru un bacalaureat de nota 10, ceva de genul, iti las link oricum. Nu iti recomand sa rezolvi cerintele din culegere pentru ca nu sunt aceleasi cu cele de la bac. Nici testele. Cel mai bine, lucrezi variante de bac. Vei observa ca pe parcurs totul va fi simplu si le vei lucra de drag. Nu am reusit sa obtin chiar 10 la bio, dar am fost destul de aproape obtinand 9.9, deci aceasta culegere m-a ajutat. Mare atentie la digestie, este cel mai greu capitol, iti recomand sa mai inveti si din alte surse. Si sistemul nervos este greuț, dar daca iti faci o schema il vei intelege. Sper ca ti-am fost de ajutor. Baftă!
Culegerea cu materia: https://www.cartidiverse.ro/......ne--i19216