| anonim_4396 a întrebat:

explicati-mi si mie cum arata o antiteza?

Răspuns Câştigător
| baterie777 a răspuns:

Hmm...antiteza?
De exemplu: fata mosului - fata babei, harap alb - zmeul, alb - negru, rau - bun.
Definitie: e opoziția dintre două idei, fenomene, situații, personaje, expresii etc., care se pun reciproc în relief.
FUNDA? te rog mumos

7 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Ma, antiteza nu e ceva palpabil ce poate fi vazut, e o figura de stil care consta in punerea fata in fata a doua elemente care se contrazic (bine si rau, frig sau cald, etc)

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Din cate imi aduc aminte sunt 2 expresii, ceva in genu mare mic
puse in aceeasi frazahappy

| Smile94 a răspuns:

Antiteza repr alaturarea a doi termeni opusi

| wishmaster a răspuns:

Un baiat puternic si tupeist cu un baiat rusinos si slab sunt in antiteza, adica unul este opusul celuilalt

| Somebody2538 a răspuns:

Figură de stil bazată pe opoziția dintre două idei, fenomene, situații, personaje, expresii etc., care se pun reciproc în relief

| ImperfectlyPerfect a răspuns:

Procedeul artistic prin care sunt puse in opozitie doua situatii,idei, personaje, cu scopul de a se evidentia unul prin celalalt se numeste Antiteza. Ex:personaj negativ-personaj pozitiv happy

| babanelu a răspuns:

Kgs mersi. da stiam cai figura de stil vroiam sa vad doar cum arata in niste exemplebig grin