| Daniel_Avadanei_1996 a întrebat:

Salut imi poate explica cineva si mie la legile lui kirkhoff cand se ia tensiunea electromotoare cu minus si cand cu plus si daca cineva imi poate explica cat mai bine cum scrii relatia E pe un ochi de retea?

1 răspuns:
| iasicumpara a răspuns:

Aici ai un exemplu clar cum se aplica a doua lege - http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoremele_lui_Kirchhoff - adica in circuitul respectiv curentul circula in sens invers al acelor de ceas, adica de la - la + - ul sursei de tensiune pe circuitul exterior, pe rezistente. Fiecare rezistenta consuma o tensiune care conform sensului curentului se ia in suma algebrica cu +, iar tensiunea de pe sursa se ia cu - pentru ca sensul invers al acelor indica un mers (o miscare a electronilor) al electronilor de la + catre - si de aceea se ia cu - v4. Cu alte - suma caderilor de tensiune pe rezistori este egala cu valoarea tensiunii electromotoare v4. Cand treci v4 in membru drept apare cu -. Bafta