| SouLIce a întrebat:

Imi poate spune cineva ce lectii cuprinde programa la istorie pentru bac

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A. POPOARE ŞI SPAŢII ISTORICE
• 1. Romanitatea românilor în viziunea istoricilor
B. OAMENII, SOCIETATEA ŞI LUMEA IDEILOR
• Secolul XX – între democraţie şi totalitarism. Ideologii şi practici
politice în România şi în Europa
• Constituţiile din România
C. STATUL ŞI POLITICA
• Autonomii locale şi instituţii centrale şi în spaţiul românesc
(secolele IX-XVIII)
• Statul român modern: de la proiect politic la realizarea României
Mari. (secolele XVIII-XX)
• România postbelică. Stalinism, naţional-comunism şi disidenţă
anticomunistă. Construcţia democraţiei postdecembriste.
D. RELAŢIILE INTERNAŢIONALE
• Spaţiul românesc între diplomaţie şi conflict în Evul Mediu şi la
începuturile modernităţii.
• România şi concertul european; de la „criza orientală" la marile
alianţe ale secolului XX.
• România în perioada „Războiului rece"