| gabegn a întrebat:

Salut, imi puteti spune de ce a fost d'Artagnan erou?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Pentru că așa a vrut autorul ( părintele său literar) Alexandre Dumas - tatăl.
Dar nu reiese de nicăieri că ar fi fost un „erou".
Singura bătălie în care ni se spune că a participat poate fi considerată lupta sa, alături de viitorii săi amici, împotriva a șase sau șapte ostași din garda cardinalului, sau întîmplarea în care s-au făcut remarcați toți cei petru prieteni, cînd,
aflîndu-se într-un fort părăsit și dorind să ia masa ( vezi capitolul „Vinul de Anjou"), au fost nevoiți să lupte împotriva unui detașament de burghezi neinstruiți din orașul La Rochelle.
În rest, cel mai normal este să citești tu cartea ( sau cărțile) și să te bucuri de peripețiile celor patru prieteni muschetari, pe durata a aproape patruzeci de ani.
Cît despre cuvîntul „erou", cînd este vorba despre personajele unei cărți sau vreo altă operă literară sau lirică, toate comentariile despre aceștia îi gratulează cu cuvintele „eroi". Mai buni sau mai răi, mai mult sau puțin.
Eroi și eroine.
Sănătate!

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Pentru ca era frumos, viteaz si pentru ca stia sa se poarte cu femeile frumoase, fara a apela la acest site.