| gingerbread88 a întrebat:

In scrisoare de motivatie pentru admiterea la facultate, se cere "Rezultate obţinute în liceu la disciplinele pe care le considerați relevante
pentru specializarea aleasă (concursuri, olimpiade, proiecte şcolare) şi activităţi extracurriculare
semnificative (maxim 500 de cuvinte)". In cazul meu, nu vad ce as putea scrie din moment ce nu am participat la olimpiade, fiind elevul foarte retras si timid. Voluntariatul s-ar putea pune? Daca nu, aveti recomandari? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Yukidaruma a răspuns:

Bună!
Dacă nu ai participat la olimpiade la care să fi ajuns până la faza națională, poți să te lauzi cu voluntariatul și alte aspecte ce ți se par relevante, de exemplu, dacă ai fost implicat în vreun proiect european cu ajutorul căruia ai călătorit în străinatate sau ceva asemănător. Oricum scrisorile acestea sunt doar o formalitate, în realitate nu prea le pasă profilor, iar unele nici nu ajung să fie citite, atâta timp cât ai media, la facultate intri oricum.
Succes!