| unknown001 a întrebat:

sunt o adolescenta in clasa a 10-a si am inceput sa ma gandesc serios la ce vreau sa fac pe viitor si cum sa-mi implinesc visele. Nu am avut niciodata o medie sub 9, 50 si in generala am participat la multe olimpiade, problema acum e ca interesul meu fata de notele de la scoala a scazut si ma preocupa alte lucruri, de exemplu voluntariatul, activitatile extrascolare si concursurile, asta pentru ca stiu ca vor conta de 10 mai mult in CV decat o medie de nota 10. Eu am facut balet, dansuri populare, teatru, voluntariat in 2 locuri diferite, acum am inceput sa merg si la concursuri de alergat, dar ideea e de cand am inceput liceul nu am avut nicio performanta importanta sau participari la concursuri sau olimpiade de info-matematica, eu vreau sa merg ori la politehnica, ori la computer science. Informatica am invatat-o singura, stiu python, c++ si putin html, sigur, n-o sa ma opresc aici, scopul meu e sa-mi fac si cateva proiecte personale anul asta, vreau sa incep cu web develepment, ma atrage foarte mult ideea de freelancer si ma gandeam ca poate reusesc sa fac si niste bani asa. Vreau sa stiu ce alte lucruri ma ajuta la CV sau ce pot face pentru a intelege mai bine mediul de afaceri din zona IT, vreau sa-mi dezvolt abilitatile sociale, mi-ar prinde bine si niste marketing, tot ce tine de zona asta de antreprenoriat-IT, mai ales ca in vreme de pandemie mi-e foarte greu sa fac activitati in afara scolii. As dori sa stiu si daca exista concursuri de info la care as putea participa independent, avand in vedere ca la scoala am doar o ora pe sapt, iar profesoara nu se implica aproape deloc. Am vise foarte mari si vreau sa incep sa le pun in aplicare! Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa concursurile de info, pune-te sa citesti carti si sa vezi tutoriale pe YouTube. Rezolva probleme, invata ceva de folos. Fa un calculator cu interfata grafica in c++, sa vezi ce dificil poate sa fiewinking la concursuri sunt doar prostii, gen iti trebuie mai mult notiuni matematice si abilitate de a reduce la un caz general, dar pentru niste probleme tampite. Cui ii trebuie sa stie tripletii pitagoreici sau numerele lui pi. Fa programe si aplicatii si site-uri

| unknown001 explică (pentru anonim_4396):

Inteleg ce spui, dar dă enorm de bine un rezultat bun la un concursuri cunoscute de info pe CV, plus că mereu am considerat un minus faptul că nu am concurat niciodată la concursuri de genul. Am impresia că progresul nu există atâta timp cât nu e recunoscut de un profesor sau o notă pe o foaie, mentalitate foarte greșită, dar am crescut atâția ani cu ea și acum mi-e greu să mai scap de ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unknown001):

Eu iti recomand sa mergi ca sa iei bursa dar in rest sunt degeaba