| MarioADV a întrebat:

Salut. La bac la romana, subiectul 3, trebuie sa invatam un numar de comentarii la anumite opere. Pe langa comentariile acelea, ar mai fi ceva in plus ce trebuie sa invatam? Am vazut ca se mai cere si caracterizarea unui personaj sau relatia dintre 2 personaje. Dintre acestea 2, trebuie invatate niste comentarii separate si diferite sau pur si simplu trebuie sa adaptam comentariul propriu zis al operei, la una dintre ele. La modul ca, incepem comentariul normal si intr-un anumit punct, sa mai adaugam ceva in plus la el sau sa scoatem ceva. Vreau sa stiu ca sa imi pot gestiona timpul in care le invat pana la examen.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Profesorul tau de romana ce zice?

Comentariile astea nu e nevoie sa le înveți că pe poezie. trebuie să știi opera, să știi ideile principale și să le dezvolți in functie de cerinta.

| Xox0 a răspuns:

Daca citesti toate operele sau multe eseuri, caracterizarea personajelor vine de la sine.

Răspuns utilizator avertizat